- Szkolny Program Wychowania Zdrowotnego
- Program AKTYWNIE PO ZDROWIE
- Ciekawe strony internetowe.
- Przedstawienie
- Międzyszkolny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem Klas III.
- Lektury klasy 2 na rok szkolny 2016/2017
- Program matematyki I-III
- Raport SZPZ za rok 2012/13
- RAPORTSZKOŁY/PLACÓWKI UBIEGAJĄCEJ SIĘ O PRZYJĘCIE DO WIELKOPOLSKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE
- Wycieczka 2-dniowa klas 2
- Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
- Testy diagnozujące-Nowa Era
- LISTA LEKTUR KLASA III
Szkolny Program Wychowania Zdrowotnego
Program Wychowania Zdrowotnego
w Szkole Podstawowej Nr 58
w Poznaniu
WSTĘP
Definicja zdrowia wg Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie określa się jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”
Zdrowie jest:
- wartością, dzięki której człowiek może realizować swoje aspiracje, osiągać satysfakcję, zmieniać środowisko i z nim sobie radzić;
- zasobem, bogactwem dla społeczeństwa, gwarantującym jego rozwój społeczny i ekonomiczny;
- środkiem do osiągnięcia lepszej jakości życia.
Powyższe stwierdzenia dotyczą wszystkich, ale szczególnie ludzi młodych. Zdrowy uczeń ma lepszą dyspozycję do nauki i może realizować wyżej wymienione wartości. Edukacja zdrowotna jest najbardziej opłacalną i długofalową inwestycją w zdrowie społeczeństwa. W szkole powinna być zintegrowana ze wszystkimi dziedzinami wiedzy. Umożliwi to uczniom nabywanie kompetencji do:
· zdrowego stylu życia
· identyfikacji własnych problemów zdrowotnych oraz zagrożeń dla zdrowia
· obiektywnej samooceny i samoakceptacji
· obrony własnych praw i systemu wartości
· podejmowania działań na rzecz ochrony zdrowia własnego i innych oraz tworzenia zdrowego środowiska
· nawiązywania i utrzymywania prawidłowych relacji interpersonalnych
· radzenia sobie ze zmianami, stresem i sytuacjami trudnymi
· świadomego rodzicielstwa
· udzielania pomocy w wypadkach i zachorowaniach.
Młody człowiek wyposażony w taka wiedzę dokonuje wyboru modelu stylu życia i wie, jak duży wpływ może mieć na swoje zdrowie.
Tworzymy szkołę promującą zdrowie.
O SZKOLE
Szkoła Podstawowa Nr 58 jest szkołą średniej wielkości. Liczy ok. 290 uczniów. Jej patronem jest znany alpinista Jerzy Kukuczka, który zdobywał najwyższe szczyty górskie na całym świecie. Dla naszych uczniów jest wzorem wytrwałości i konsekwencji w ich codziennym zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności, a nam zależy na tym, aby robili to w pełni sił fizycznych, psychicznych i intelektualnych.
Szkoła jest usytuowana w dzielnicy Grunwald, położonej w zachodniej części m. Poznania. W jej otoczeniu oraz poza granicami miasta od strony zachodniej, nie ma dużych zakładów przemysłowych emitujących szkodliwe substancje. Ma to istotne znaczenie dla ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, gdyż przez większość roku dominują wiatry zachodnie.
Dzielnica, w której znajduje się nasza szkoła, jest dzielnicą willową, z ogrodami, ogródkami działkowymi, parkiem, Laskiem Marcelińskim, lasem (ok. 1km od szkoły), z placami zabaw i boiskami (boisko szkolne i korty tenisowe) oraz z torem saneczkowym i lodowiskiem na Stawku Marcelińskim.
Warunki są więc idealne dla prowadzenia zdrowego trybu życia, uprawiania sportu i rekreacji.
Społeczność zamieszkująca okolice naszej szkoły jest zróżnicowana. Większość mieszkańców to ludzie zamożni i średniozamożni, ale nie brak rodzin patologicznych (uzależnienia, przemoc w rodzinie, konflikty z prawem).
W realizację Programu Wychowania Zdrowotnego chcemy zaangażować nie tylko nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców, ale całą społeczność lokalną, a w ramach Projektu Comenius, w którym uczestniczymy od 6 lat, zasięg realizacji będzie miał wymiar międzynarodowy.
Od wielu lat w naszej szkole przywiązujemy szczególną uwagę do promowania zdrowego stylu życia. Nasze oddziaływania mają swoje odzwierciedlenie w założeniach programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły.
Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 05.02.2009r.postanowilśmy przystąpić do sieci szkół promujących zdrowie, ponieważ zależy nam na stworzeniu stałego systemu zapewniającego zdrowy rozwój całej społeczności szkolnej, do której należą wszyscy uczniowie, ich rodziny i pracownicy szkoły.
Idea promocji zdrowia dotyczy kilku płaszczyzn, w ramach których będziemy podejmować działania.
Realizacja Programu Promocji Zdrowia będzie podporządkowana następującym celom:
· kształtowanie i utrwalanie zachowań sprzyjających zdrowiu
· przeciwdziałanie uzależnieniom
· zdobycie wiedzy i umiejętności istotnych w sytuacjach zagrożenia zdrowia.
I. Kształtowanie i utrwalanie zachowań sprzyjających zdrowiu.
CELE SZCZEGÓŁOWE
ZADANIA
OSOBY ODOPWIEDZIALNE
SPOSOBY REALIZACJI
Uczeń rozumie znaczenie zdrowego stylu odżywiania dla prawidłowego rozwoju organizmu
Poznanie rodzajów produktów spożywczych i zawartych w nich składników odżywczych.
nauczyciele
Przekazywanie wiedzy na temat składników odżywczych znajdujących się w żywności, tworzenie „tarcz z kręgami żywieniowymi”, plakatów. Zakładanie „ogródków” w doniczkach (np. cebula, rzeżucha, pietruszka) i obserwacja wzrostu roślin. Poznanie tabel wartości kalorycznych.
Nauka świadomego doboru produktów żywnościowych.
dyrektor, nauczyciele, obsługa stołówki
Przygotowywanie kanapek, surówek, deserów, pieczenie ciast. Układanie przykładowych jadłospisów. Wywieranie wpływu na zawartość II śniadania uczniów i zakupów w szkolnej stołówce. Współpraca z obsługą stołówki w zakresie ustalania obiadowego menu. Wycieczki do sklepów spożywczych – zaznajomienie z prawami konsumenta, sprawdzanie terminów ważności produktów oraz ich składu (konserwanty, dodatki chemiczne). Przygotowanie dzieci do właściwego odbioru reklam produktów spożywczych. Zachęcanie do picia mleka w ramach akcji „szklanka mleka dla każdego ucznia”. Udział w programie unijnym „Owoce w szkole”. Korzystanie z wartościowych wzorców zdrowego odżywiania w krajach biorących udział w Programie Comenius.
Poznanie błędów żywieniowych i ich skutków zdrowotnych.
nauczyciele, pielęgniarka szkolna
Spotkania z dietetykiem. Oglądanie filmów edukacyjnych na temat skutków niewłaściwego odżywiania oraz chorób będących jego konsekwencją np. anoreksja, bulimia, awitaminoza, anemia. Spotkania z rodzicami poświęcone właściwemu odżywianiu dzieci i młodzieży.
Uczeń stosuje w swoim życiu zasady higieny osobistej i higieny otoczenia.
Pogłębianie zasad higieny osobistej
dyrektor, nauczyciele, pielęgniarka szkolna
Pogadanki na temat istoty higieny całego ciała. Spotkania z lekarzami – pediatrą, stomatologiem. Poznanie chorób związanych z brakiem higieny (np. salmonella, grzybica, próchnica zębów). Filmy edukacyjne, pokazy mycia zębów. Kontrola czystości części ciała dostępnych bezpośredniej obserwacji i odzieży. Konkursy (plastyczne, quizy) na temat higieny.
Utrzymywanie w czystości otoczenia
wszyscy pracownicy szkoły
Segregacja śmieci i akcje zbierania surowców wtórnych (np. baterii, żarówek). Porządkowanie i upiększanie terenów zielonych wokół szkoły – wspólne akcje nauczycieli, uczniów, rodziców i mieszkańców osiedla (Sprzątanie świata, Dzień Ziemi). Obserwowanie warunków wzrostu roślin w krajach biorących udział w Projekcie Comenius. Uświadamianie uczniom zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska (degradacja środowiska, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany). Porównywanie sytuacji w różnych krajach w ramach w/w projektu (wycieczki, badania, eksperymenty, tworzenie map np. oczyszczalni ścieków, zagrożonych gatunków flory i fauny). Wycieczka na wysypisko śmieci do Suchego Lasu oraz do przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem odpadów. Nauka właściwego korzystania z sanitariatów szkolnych i pozostawiania ich w czystości. Konkursy czystości klas. Zaangażowanie rodziców w wyposażanie łazienek w środki higieniczne.
Uczeń uświadamia sobie istotę ruchu i jego znaczenie dla ogólnego rozwoju organizmu i samopoczucia.
Aktywne uczestnictwo w zajęciach ruchowych
nauczyciele
Przekazywanie wiedzy na temat znaczenia aktywnego spędzania czasu i ruchu dla zdrowia. Podnoszenie atrakcyjności lekcji wychowania fizycznego, organizowanie ćwiczeń śródlekcyjnych, gier i zabaw ruchowych. Ograniczenie do koniecznego minimum (we współpracy z rodzicami) zwolnień z zajęć na lekcjach w-f.
Organizowanie aktywnego wypoczynku
dyrektor, nauczyciele
Wzbogacanie wyposażenia boiska i sali gimnastycznej w nowy sprzęt do zabaw i ćwiczeń. Organizowanie zawodów sportowych, zajęć korekcyjnych, zajęć na basenie, na stoku narciarskim „Malta”, spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, rajdów, imprez plenerowych. Regulowanie, we współpracy z rodzicami, czasu spędzanego przed telewizorem i komputerem. Spędzanie przerw na placu zabaw. Organizowanie obozów międzynarodowych.
Uczeń dba o swoje bezpieczeństwo w codziennym życiu.
Kształcenie umiejętności korzystania z pomocy odpowiednich służb: pogotowia, policji, straży pożarnej.
dyrektor, nauczyciele
Organizowanie spotkań z przedstawicielami pogotowia, policji, ochrony, straży pożarnej oraz wycieczek do w/w służb. Ćwiczenia praktyczne jak powiadamiać w/w służby o zagrożeniach. Ćwiczenia alarmowe. Umieszczenie w strategicznych miejscach numerów telefonów kontaktowych.
Poznanie znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego.
nauczyciele
Organizowanie zajęć praktycznych na temat przepisów ruchu drogowego. Oglądanie filmów edukacyjnych. Tworzenie makiet przestrzennych. Tworzenie plansz ze znakami drogowymi. Organizowanie spotkań z policjantami oraz kursu na kartę rowerową. Wykorzystywanie sytuacji okazjonalnych do utrwalania zasad bezpiecznego poruszania się w miejscach publicznych.
Kształtowanie nawyków podejmowania bezpiecznych zadań.
wszyscy pracownicy szkoły
Oglądanie filmów edukacyjnych, pogadanki, dyskusje, scenki rodzajowe, opowiadanie o własnych doświadczeniach, czerpanie wzorów z literatury. Kontrolowanie zachowania uczniów w szkole i poza nią oraz przestrzegania regulaminów. Organizowanie dyżurów nauczycielskich i uczniowskich. Przykład osób dorosłych.
Kształtowanie nawyków bezpiecznego posługiwania się różnymi przyrządami i urządzeniami w codziennym życiu.
dyrektor, nauczyciele
Zapoznawanie z regulaminami dotyczącymi bezpieczeństwa w miejscach pobytu uczniów. Kształtowanie nawyku czytania instrukcji obsługi dostępnych urządzeń. Pokazy obsługi urządzeń elektrycznych i narzędzi w szkole i w domu. Współpraca z rodzicami – ujednolicenie wymagań.
Dokonywanie wyboru bezpiecznego wypoczywania w czasie wolnym.
nauczyciele
Organizowanie spotkań z ludźmi uprawiającymi różne sporty, pogadanek, dyskusji. Oglądanie filmów edukacyjnych – rozpoznawanie zagrożeń. Zapoznanie ze znakami ostrzegającymi przed niebezpieczeństwem np. na plażach, szlakach turystycznych, słupach wysokiego napięcia.
Uczeń zna istotę zdrowia psychicznego i jego zależności od warunków zewnętrznych (środowisko, rodzina, grupa rówieśnicza).
Stworzenie bezpiecznych warunków do życia w szkole i w klasie.
wszyscy pracownicy szkoły
Kontrola stanu technicznego budynku i otoczenia szkoły. Usuwanie usterek. Zapoznawanie uczniów ze szkołą i jej otoczeniem. Zgłaszanie przez uczniów wszelkich usterek i nieprawidłowości. Organizowanie dyżurów nauczycielskich i uczniowskich. Opieka uczniów starszych nad młodszymi. Trenowanie zasad kulturalnego sposobu bycia – scenki rodzajowe, literatura, przykład własny. Integracja społeczności szkolnej – wspólne zajęcia i imprezy.
Poznanie metod walki ze stresem. Ukształtowanie postawy asertywnej.
pedagog, psycholog, nauczyciele, dyrektor
Kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów z dorosłymi i rówieśnikami – budowanie więzi interpersonalnych wśród społeczności szkolnej opartych na tolerancji, zrozumieniu i akceptacji. Dyskusje, pogadanki, filmy, inscenizacje, pantomimy, ćwiczenia relaksacyjne, treningi terapeutyczne.
Kształcenie umiejętności porozumiewania się z otoczeniem – komunikacja werbalna i niewerbalna.
nauczyciele, logopeda, pedagog, psycholog
Stwarzanie okazji do kształcenia i rozwijania umiejętności językowych uczniów, bogacenie słownika biernego i czynnego – rozmowy, dyskusje, konstruowanie wypowiedzi na różne tematy, czytanie książek, tworzenie własnych utworów literackich. Dbanie o poprawność wymowy – opieka logopedyczna. Wykorzystanie sytuacji okazjonalnych do uświadomienia uczniom, że słowa służą do przekazywania informacji, ale mogą również ranić – oglądanie, słuchanie i wystawianie bajek terapeutyczno-edukacyjnych. Inicjowanie przedstawień pantomimicznych – czytanie mowy ciała i mimiki twarzy. Organizacja zajęć, zabaw i gier zespołowych.
Poznanie metod efektywnego uczenia się.
nauczyciele, pedagog, psycholog
Umożliwienie poznania własnych predyspozycji uczenia się (kinestetyk, wzrokowiec, słuchowiec) – obserwacja zachowań własnych i innych. Uświadomienie znaczenia efektywnego gospodarowania czasem: zachowania właściwych proporcji między nauką i wypoczynkiem, rozpoznawania odpowiedniej do nauki pory dnia, symptomów zmęczenia, stosowania technik relaksacyjnych (muzyka, spacer, ćwiczenia gimnastyczne). Organizowanie, w ramach funkcjonowania biblioteki szkolnej, cyklu zajęć poświęconego technikom uczenia się. Udział nauczycieli w kursach doskonalących i radach szkoleniowych.
Ukazanie roli wypoczynku dla zdrowia psychicznego.
nauczyciele, pedagog, psycholog
Rozmowy na temat preferowanych form wypoczynku. Organizowanie ćwiczeń śródlekcyjnych i zabaw, słuchanie muzyki relaksacyjnej, czytanie książek, zmiany pozycji. Wycieczki, zajęcia sportowe, plastyczne, techniczne, muzyczne, taneczne, zabawy świetlicowe – wykonywanie mandali (np. w ramach współpracy ze szkołami partnerskimi Projektu Comenius). Zorganizowanie szkolnego „kącika ciszy”.
Kształtowanie pozytywnych więzi między członkami rodziny.
nauczyciele, pedagog, psycholog
Poznawanie relacji między członkami rodziny i ich roli w rodzinie na zajęciach lekcyjnych. Organizowanie wspólnie z rodzicami i dla rodziców imprez szkolnych i klasowych na terenie szkoły, wycieczek, imprez plenerowych. konstruowanie drzew genealogicznych. Wypracowania na temat rodziny. Zajęcia z udziałem zaproszonych rodziców prezentujących swoją pracę.
II. Przeciwdziałanie uzależnieniom.
CELE SZCZEGÓŁOWE
ZADANIA
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
SPOSOBY REALIZACJI
Uczeń rozumie zagrożenia płynące z nadużywania alkoholu, tytoniu i narkotyków.
Ukazanie związków między paleniem tytoniu, alkoholizmem i stosowaniem narkotyków a stanem zdrowia człowieka.
nauczyciele, pedagog, psycholog
Pokazy filmów edukacyjnych. Proponowanie literatury na temat uzależnień. Organizowanie spotkań z przedstawicielami organizacji zajmującymi się tą problematyką. Udział w programach profilaktyki uzależnień organizowanych przez różne podmioty.
Kształtowanie postawy asertywnej chroniącej przed uzależnieniem.
nauczyciele, pedagog, psycholog
Organizowanie scenek rodzajowych. Pokazy filmów edukacyjnych. Dyskusje, pogadanki, spotkania z psychologiem i pedagogiem. Przeprowadzanie ankiet określających portret rozwoju psychospołecznego ucznia i jego stosunku do używek.
Szerzenie wiedzy o chorobach (AIDS i innych) będących skutkiem nadużywania narkotyków.
nauczyciele, pedagog, psycholog
Filmy edukacyjne. Prezentacja osób, szczególnie ze świata artystycznego (np. idoli młodzieży), chorych i uzależnionych.
III. Zdobycie wiedzy i umiejętności istotnych w sytuacjach zagrożenia zdrowia. Wyrabianie u uczniów odpowiedzialności za zdrowie własne i innych oraz kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru w sprawach zdrowia.
CELE SZCZEGÓŁOWE
ZADANIA
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
SPOSOBY REALIZACJI
Uczeń jest odpowiedzialny za zdrowie własne i innych.
Pomoc członkom rodziny i innym osobom w ochronie zdrowia.
dyrektor, nauczyciele, pedagog, psycholog
Organizowanie kursów pierwszej pomocy. Wyposażenie w wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia – rozmowy, dyskusje, pogadanki, spotkania z fachowcami, filmy edukacyjne.
Wdrażanie do umiejętności diagnozowania własnego stanu zdrowia i innych oraz opanowanie właściwych procedur postępowania zgodnie z zaistniałą sytuacją.
nauczyciele, pielęgniarka szkolna
Wyposażenie w wiedzę na temat symptomów różnych chorób lub złego samopoczucia. Filmy edukacyjne, pogadanki, spotkania z lekarzami, wycieczki do poradni. Organizowanie scenek sytuacyjnych, w których uczeń musi określić stan swojego zdrowia lub kolegi i podjąć odpowiednie kroki w celu udzielenia właściwej pomocy.
IV. Ewaluacja z realizacji Programu Wychowania Zdrowotnego.
Przeprowadzenie ankiet (załączniki do Programu) w celu określenia poziomu wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz zmian w sposobach dbania o swoje zdrowie:
1. Załącznik nr 1 - Ankieta dla uczniów.
2. Załącznik nr 2 - Ankieta dla rodziców.
3. Załącznik nr 3 - Ankieta dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Autorzy Programu Wychowania Zdrowotnego:
Nauczyciele : Anna Datko-Łoza, Jolanta Pyszka, Tamara Olekszy
Recenzent Programu Wychowania Zdrowotnego w Szkole Podstawowej Nr 58:
Dyrektor: Joanna Staniewicz
Program zatwierdzono do realizacji na Radzie Pedagogicznej w dn. 31.08.2009 r.
Podpisy nauczycieli – członków Rady Pedagogicznej:
ZAŁĄCZNIK NR 1 - ankieta dla uczniów :
ANKIETA DLA UCZNIÓW
Ankieta jest anonimowa.
W SZKOLE PROMUJĄCEJ ZDROWIE – wybierz 8 wskaźników, które wedługciebie najtrafniej określają „szkołę promującą zdrowie” i w rubryce obok postaw znak X.
1. Promuje się zdrowy tryb życia i odżywiania.
2. Kładzie się wysoki nacisk na ekologię np. stosuje się segregację odpadów.
3. Na zajęciach często porusza się tematy o zdrowiu.
4. Wszyscy dbają o własną higienę i bezpieczeństwo.
5. Ogranicza się do minimum sytuacje stresowe.
6.Kładzie się duży nacisk na zajęcia gimnastyczne i imprezy sportowe.
7. Panuje przyjazna atmosfera w szkole i klasie.
8. Sale lekcyjne oraz sala gimnastyczna są czyste i estetyczne.
9.Oferta zajęć pozalekcyjnych jest urozmaicona i bogata.
10. Organizuje się imprezy plenerowe i wycieczki.
11.Rodzice współpracują z nauczycielami i są pozytywnie nastawieni do szkoły.
DZIĘKI PROJEKTOM PROZDROWOTNYM – zaznacz korzyści znakiem X.
12. Znam wartości odżywcze różnych pokarmów.
13. Prawidłowo się odżywiam.
14. Uprawiam więcej sportu.
15. Dbam o higienę własną i otoczenia.
16. Znam przepisy ruchu drogowego i potrafię bezpiecznie poruszać się po ulicy.
17. Wiem, jak unikać chorób i dbać o swoje zdrowie.
18. Wiem, jak zachować się w razie wypadku.
19. Wiem jakie są skutki nałogów: palenie papierosów, picie alkoholu, narkotyki.
20. Wiem, jak unikać nałogów.
ZAŁĄCZNIK NR 2 - ankieta dla rodziców :
ANKIETA DLA RODZICÓW – „PROMOCJA ZDROWIA W SZKOLE”
- Czy uważa Pan(i), że w szkole dba się o stan zdrowia uczniów?
TAK
NIE
2. Czy nasza szkoła popularyzuje wśród uczniów zdrowy styl życia?
TAK
NIE
3. Czy Państwa dziecko chętnie bierze udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych?
TAK
NIE
4. Jak spędzają Państwo czas wolny? (proszę wymienić formy odpoczynku)
a). aktywnie ……………………………………………………………………………………
b). biernie (np. przy telewizorze, komputerze) …………………………………………….
c). inne (np. kino, teatr) ……………………………………………………………………….
5. Czy szkoła powinna współpracować z rodzicami w zakresie promocji zdrowia?
TAK
NIE
JEŚLI TAK - formy współpracy ……………………………………………………………….
6. Czy wzięliby Państwo udział w spotkaniach na temat promocji zdrowia?
TAK
NIE
7. Czy nasza szkoła zapewnia uczniom właściwe warunki sanitarne?
TAK
NIE
8. Jakie tematy na temat promocji zdrowia chcieliby Państwo poruszyć na zebraniach z rodzicami?
9. Czego oczekuje Pan(i) od szkoły?
10. Jaką tematykę Państwa zdaniem powinna obejmować promocja zdrowia w szkole:
a). higiena osobista i higiena otoczenia
b). ruch, jego rola i znaczenie dla zdrowia
c). zdrowe odżywianie
d). bezpieczeństwo
e). zdrowe życie rodzinne
f). zdrowie psychiczne
g). stop agresji i uzależnieniom
h). inne
WYNIKI ZBIORCZE ANKIETY DLA UCZNIÓW
w ankiecie wzięło udział 263 uczniów
WYNIKI ANKIETY DLA UCZNIÓW - WYKRESY:
Wyniki_ankiet_program_zdrowotny__uczniowie.pdf
W SZKOLE PROMUJĄCEJ ZDROWIE – wybierz 8 wskaźników, które wedługciebie najtrafniej określają „szkołę promującą zdrowie” i w rubryce obok postaw znak X.
1. Promuje się zdrowy tryb życia i odżywiania.
242
2. Kładzie się wysoki nacisk na ekologię np. stosuje się segregację odpadów.
212
3. Na zajęciach często porusza się tematy o zdrowiu.
216
4. Wszyscy dbają o własną higienę i bezpieczeństwo.
231
5. Ogranicza się do minimum sytuacje stresowe.
131
6.Kładzie się duży nacisk na zajęcia gimnastyczne i imprezy sportowe.
152
7. Panuje przyjazna atmosfera w szkole i klasie.
202
8. Sale lekcyjne oraz sala gimnastyczna są czyste i estetyczne.
174
9.Oferta zajęć pozalekcyjnych jest urozmaicona i bogata.
189
10. Organizuje się imprezy plenerowe i wycieczki.
216
11.Rodzice współpracują z nauczycielami i są pozytywnie nastawieni do szkoły.
137
DZIĘKI PROJEKTOM PROZDROWOTNYM – zaznacz korzyści znakiem X.
12. Znam wartości odżywcze różnych pokarmów.
228
13. Prawidłowo się odżywiam.
219
14. Uprawiam więcej sportu.
225
15. Dbam o higienę własną i otoczenia.
227
16. Znam przepisy ruchu drogowego i potrafię bezpiecznie poruszać się po ulicy.
201
17. Wiem, jak unikać chorób i dbać o swoje zdrowie.
220
18. Wiem, jak zachować się w razie wypadku.
191
19. Wiem jakie są skutki nałogów: palenie papierosów, picie alkoholu, narkotyki.
219
20. Wiem, jak unikać nałogów.
192
WYNIKI ZBIORCZE ANKIETY DLA RODZICÓW
w ankiecie wzięło udział 224 rodziców
WYNIKI ANKIETY DLA RODZICÓW - WYKRES:
Wyniki_ankiet_program_zdrowotny_rodzice.pdf
ZBIORCZA ANKIETA DLA RODZICÓW – „PROMOCJA ZDROWIA W SZKOLE”
- Czy uważa Pan(i), że w szkole dba się o stan zdrowia uczniów?
TAK
NIE
192
42
2. Czy nasza szkoła popularyzuje wśród uczniów zdrowy styl życia?
TAK
NIE
211
22
3. Czy Państwa dziecko chętnie bierze udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych?
TAK
NIE
220
16
4. Jak spędzają Państwo czas wolny? (proszę wymienić formy odpoczynku)
a). aktywnie : jazda na rowerze, wycieczki , narty, spacery, pływanie, zabawy z piłką,, zabawy na powietrzu, jazda konna,zajecia taneczne,………………………………………………………………………………
b). biernie (np. przy telewizorze, komputerze) :……internet, telewizja , gry planszowe ……………………………………….
c). inne (np. kino, teatr) …………kino, teatr, wyjazdy na wieś,…………………………………………………………….
5. Czy szkoła powinna współpracować z rodzicami w zakresie promocji zdrowia?
TAK
153
NIE
5
JEŚLI TAK - formy współpracy …pogadanki, ulotki, spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólne działania dzieci i rodziców na rzecz szkoły, wspólne zabawy,…………………………………………………………….
6. Czy wzięliby Państwo udział w spotkaniach na temat promocji zdrowia?
TAK
NIE
150
64
7. Czy nasza szkoła zapewnia uczniom właściwe warunki sanitarne?
TAK
NIE
108
116
8. Jakie tematy na temat promocji zdrowia chcieliby Państwo poruszyć na zebraniach z rodzicami?
- higiena w życiu człowieka,
- zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia,
- zapobieganie agresji,
-bezpieczeństwo dzieci
- uzależnienia
-wpływ cukru na organizm
9. Czego oczekuje Pan(i) od szkoły?
- promocji zdrowego stylu życia
- większej dbałości o czystość w szkole i toaletach
- budowy szatni, remontu łazienek,
- pielęgniarki i dentystki w szkole
- dostęp do wody pitnej dla dzieci
10. Jaką tematykę Państwa zdaniem powinna obejmować promocja zdrowia w szkole:
a). higiena osobista i higiena otoczenia
164
b). ruch, jego rola i znaczenie dla zdrowia
171
c). zdrowe odżywianie
120
d). bezpieczeństwo
157
e). zdrowe życie rodzinne
82
f). zdrowie psychiczne
87
g). stop agresji i uzależnieniom
141
h). inne – trening asertywności ,zagrożenia płynące ze strony internetu
-
2
ANKIETA DLA PRACOWNIKÓW SZKOŁY,
KTÓRZY NIE SĄ NAUCZYCIELAMI
Ankieta dotyczy tego, co Pan/Pani wie o „Szkole promującej zdrowie” i jaki jest Pana/Pani udział w jej tworzeniu. Ankieta jest anonimowa.
Poniżej znajduje się lista zdań. Prosimy o przeczytanie i zakreślenie
odpowiedniej cyfry obok każdego zdania:
5 = zdecydowanie tak
4 = raczej tak
3 = trudno powiedzieć (nie jestem pewny/-a)
2 = raczej nie
1 = zdecydowanie nie
Wyniki zaznaczono kolorem czerwonym( w ankiecie wzięło udział 6 osób).
1. Wiem, co to jest „Szkoła promująca zdrowie”.
5
3x
4
3x
3
2
1
2. W szkole promuje się zdrowy tryb życia i odżywiania.
5
3x
4
3x
3
2
1
3. W szkole organizowane są akcje prozdrowotne np. szklanka mleka, owoce w szkole.
5
6x
4
3
2
1
4. W szkole kładzie duży nacisk na ekologię np. stosuje się segregacje odpadów.
5
4x
4
2x
3
2
1
5. Wszyscy dbają o higienę i bezpieczeństwo.
5
4x
4
1x
3
1x
2
1
6. W szkole panuje przyjazna atmosfera.
5
2x
4
4x
3
2
1
7. Sale lekcyjne oraz sala gimnastyczna są czyste i estetyczne.
5
3x
4
2x
3
1x
2
1
8. Wiem, jaka jest moja rola i zadania w „Szkoły promującej zdrowie” .
5
3x
4
3x
3
2
1
9. Chciałabym/chciałbym otrzymać więcej informacji o „Szkole promującej zdrowie”.
5
4x
4
2x
3
2
1
ANKIETA DLA NAUCZYCIELI
Ankieta ta jest elementem autoewaluacji naszych działań w dążeniu do zdobycia certyfikatu „Szkoły promującej zdrowie”.
Ankieta jest anonimowa.
Poniżej znajduje się lista zdań. Prosimy o przeczytanie uważnie każdego z nich i zakreślenie odpowiedniej cyfry obok tego zdania:
5 = zdecydowanie tak (ocena najwyższa)
4 = raczej tak
3 = trudno powiedzieć (nie jestem pewny/-a)
2 = raczej nie
1 = zdecydowanie nie (ocena najniższa)
Wyniki zaznaczono kolorem czerwonym ( w ankiecie wzięło udział 16 nauczycieli ).
1. W mojej szkole uzyskałem/-am wystarczająco dużo informacji o koncepcji i zasadach tworzenia „Szkoły promującej zdrowie” .
5
9x
4
7x
3
2
1
2. Akceptuję koncepcję „Szkoły promującej zdrowie” i zasady jej tworzenia.
5
11x
4
3x
3
2
1
3. Wiem jaka jest moja rola i zadania w tworzeniu „Szkoły promującej zdrowie”.
5
11x
4
4x
3
2
1
4. Zapoznano mnie z planem działań (w tym projektów) w zakresie promocji zdrowia
5
9x
4
4x
3
2x
2
1
5. Aktywnie uczestniczyłem/-am w realizacji działań
(w tym projektów) w zakresie promocji zdrowia.
5
8x
4
5x
3
3x
2
1
6. Nasza szkoła popularyzuje wśród uczniów zdrowy styl życia.
5
15x
4
1x
3
2
1
7. W naszej szkole kładzie się duży nacisk na zajęcia gimnastyczne i imprezy sportowe.
5
10x
4
6x
3
2
1
8. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach o tematyce zdrowotnej.
5
10x
4
6x
3
2
1
9. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności z zakresu właściwego odżywiania, dbania o higienę i bezpieczeństwo, znaczenia ruchu dla zdrowia oraz unikania uzależnień.
5
9x
4
7x
3
2
1
10. Współpraca z rodzicami była satysfakcjonująca.
5
4x
4
6x
3
3x
2
2x
1
11. Mam satysfakcję z tego, że uczestniczyłam/łem w realizacji działań (w tym projektów) w zakresie promocji zdrowia w naszej szkole.
5
8x
4
8x
3
2
1