Delegacja uczniów z klas ósmych wzięła udział w „Koncercie Zaduszkowym Pamiętamy…”, który po raz szósty odbył się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i był ostatnim akcentem tegorocznej edycji akcji „Zapal znicz pamięci”.
Podczas koncertu podsumowana została tegoroczna edycja akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, która odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Jak co roku w akcji biorą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu wraz z nauczycielem Tomaszem Woźniakiem, którzy płomieniami palących się zniczy chcieli przypomnieć o tysiącach zamordowanych Polaków na obszarach siłą wcielonych do III Rzeszy niemieckiej w roku 1939, w tym powstańcach wielkopolskich, śląskich oraz innych twórców II Rzeczypospolitej. Tylko do końca 1939 r. na terenie Wielkopolski, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej Niemcy zamordowali około 40 tysięcy przedstawicieli polskich elit.
Następnie uczestnicy wydarzenia zobaczyli „Historię Żołnierza” Igora Strawińskiego, którą wykonała nowopowstała Orkiestra Św. Marcina pod batutą Agnieszki Nagórki. Choreografię autorstwa Pauliny Wycichowskiej, jednej z czołowych polskich choreografek młodego pokolenia, wykonał zespół baletowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. W rolę recytatora wcielił się natomiast ceniony i doskonale znany poznańskiej publiczności teatralnej aktor Radosław Elis. Sam utwór ukazał historię pewnego żołnierza, który wracając do domu, spotyka diabła zamienionego w staruszka. „Historia Żołnierza” jest poważnym moralitetem, którego myślą przewodnią są rozważania o naturze szczęścia.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy „Koncertu Zaduszkowego…” złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca bohaterów, która znajduje się nieopodal wejścia do Teatru Muzycznego. Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej w tym budynku mieściła się siedziba Gestapo oraz więzienie.
