• Kółko chemiczne

        • Na ostatnich zajęciach zapoznawaliśmy się z właściwościami żrącymi kwasu siarkowego i wodorotlenku sodu.

           

          Na kolejnych zajęciach sprawdzaliśmy odczyn pH wybranych składników spożywczych za pomocą różnych substancji będących wskaźnikami pH:

           

           

          Na kolejnych zajęciach sprawdzaliśmy obecność otrzymanych gazów: dwutlenku węgla (za pomocą dziełania octu na sodę) oraz tlenu (działaliśmy wodą utlenioną na drożdże).

           

          Na zajęciach w dniu 17.11.2017 rozdzielaliśmy mieszaniny jednorodne i niejednorodne za pomocą metod poznanych na lekcjach chemii. Zajęcia były bardzo ciekawe, gdyż jeden z uczniów Bartek Tomkowiak z klasy VII c udostępnił zestaw – kolumnę do rozdzielania mieszanin. Również dzięki wypożyczonemu zestawowi do destylacji z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu mogliśmy przeprowdzić profesjonalną destylację jednorodnej mieszaniny manganianu VII potasu z wodą.

           

          Podczas pierwszych zajęć dodatkowych z chemii uczniowie przygotowali masę ciągnąco-klejącą zwaną „glutkiem”. Glutek to masa typu „slime”. Angielska nazwa pochodzi od nazwy substancji wydzielanej przez ślimaki lub tworzącego się szlamu na dnie brudnych zbiorników wodnych. Aby przygotować „fluffy slime” potrzebujemy piankę do golenia, bezbarwny klej do papieru, płyn do soczewek, sodę i barwniki spożywcze. Oto efekty naszej zabawy: