• Przedmiotowe zasady oceniania

• PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI

I: Przepisy ogólne
          1. Ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne uczniów poprzez rozpoznawanie przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.

2. Ocenianie ma na celu:
          - informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego postępach w tym zakresie,
          - udzielaniu uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
          - motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce,
          - dostarczenia rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia.

II: Ocenianie i klasyfikowanie uczniów

1) Oceny:
          Oceny bieżące, semestralne oraz roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć komputerowych i informatyki w kl. IV-VIII ustala się w stopniach wg skali:

- stopień celujący (cel) – 6
          - stopień bardzo dobry (bdb) – 5
          - stopień dobry (db) – 4
          - stopień dostateczny (dst) – 3
          - stopień dopuszczający (dop) – 2
          - stopień niedostateczny (ndst) – 1

Dopuszcza się stosowanie plusów i minusów przy ocenach bieżących.

2) Progi procentowe
          Punkty uzyskane z form pisemnych przeliczane są na stopnie według skali:

97%-100% - celujący
          90% - 97% + zad. dodatkowe - celujący
          99% - 85% - bardzo dobry
          84% - 70% - dobry
          69% - 55% - dostateczny
          54% - 40% - dopuszczający
          39% - 0% - niedostateczny

Do oceny wyrażonej stopniem dodajemy plus (+) lub (-) przy górnej lub dolnej granicy procentowej punktów.

Ocena klasyfikacyjna półroczna i roczna nie jest średnią ocen bieżących.

4) Sprawdzanie poziomu i umiejętności uczniów odbywa się w formie:

a) pisemnej :
          - sprawdziany teoretyczne i praktyczne
          - kartkówki
          - zadania domowe
          - ćwiczenia lekcyjne
          - projekty indywidualne i/lub grupowe
          - zadania dodatkowe

b) ustnej:
          - aktywność uczniów na lekcji:
          udział w lekcji, praca na lekcji
          zaangażowanie w pogłębianie wiedzy informatycznej

- aktywność uczniów poza zajęciami obowiązkowymi:
          udział i sukcesy w konkursach informatycznych
          wykonywanie zadań dodatkowych

5) Sposoby poprawiania sprawdzianów:
          - uczeń nieobecny na sprawdzianie z powodu uzasadnionej nieobecności zobowiązany jest do napisania zaległych prac pisemnych w terminie uzgodnionym z nauczycielem,
          - uczeń ma obowiązek poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu w terminie nie dłuższym niż miesiąc od zawiadomienia o ocenie,
          - uczeń poprawia tylko raz dany sprawdzian a pod uwagę brana jest ocena, korzystniejsza dla ucznia,
          - pod koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych,
          - sprawdzane i oceniane prace pisemne oraz inna dokumentacja dotyczące oceniania jest udostępniona uczniowi i jego rodzicom.

6) Projekty edukacyjne
          Przeprowadzane są zgodnie z Regulaminem realizacji projektów edukacyjnych.

7) Zasady oceniania w trakcie zdalnego nauczania
          - Głównym kanałem łączności oraz wymiany informacji pomiędzy nauczycielem a uczniem jest e-dziennik Librus oraz narzędzia G Suite.
          - Uczniowie oceniani będą na podstawie: przesyłanych do nauczyciela rozwiązań zleconych prac, zadań domowych, zadań dodatkowych, odpowiedzi ustnych, sprawdzianów i kartkówek realizowanych samodzielnie za pomocą narzędzi TIK.
          - Uczeń może przesłać zadanie w dowolnej formie (fotografia, skan itp.) pocztą elektroniczną działającą w domenie szkolnej.
          - Warunkiem uzyskania oceny jest czytelność przesłanych materiałów przesyłanych lub udostępnionych nauczycielowi za pomocą dysku Google lub w aplikacji Google Classroom.
          - W przypadku stwierdzenia, że praca nie została napisana samodzielnie, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
          - W ocenianiu uwzględnia się kryteria: terminowość wykonania pracy, poprawność rozwiązań.
          - Oceny uzyskane w zdalnym nauczaniu utrzymują taką samą wagę, jak w nauczaniu stacjonarnym.
          - Uczeń, który w wyznaczonym terminie nie napisał pracy klasowej, sprawdzianu, kartkówki, zadania domowego lub innej ustalonej pracy ma obowiązek ją zaliczyć w formie i czasie ustalonym przez nauczyciela.
          - W przypadku choroby ucznia lub innych okoliczności uniemożliwiających terminowe przesłanie prac np. awaria sprzętu opiekun/rodzic jest zobowiązany zgłosić ten fakt nauczycielowi lub wychowawcy klasy i ustalić nową formę oraz czas zaliczenia.
          - Ustalony przez nauczyciela termin przesłania zadanej pracy jest nieprzekraczalny. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach nauczyciel wyznaczy nowy termin oddania pracy.
          - Ocenę niedostateczną lub dopuszczającą z pracy klasowej, sprawdzianu, kartkówki będzie można poprawić po uzgodnieniu z nauczycielem sposobu i terminu poprawy. Nie ma możliwości poprawy wyższych ocen.
          - Wszystkie oceny uzyskane w czasie zdalnego nauczania są ważne i wliczane do oceny końcoworocznej.