Wyjazd na Słowację
Piątek, 20.10.2023
W piątek w godzinach wieczornych grupa uczestnicząca w projekcie Funduszu Wyszehradzkiego wróciła szczęśliwie do Poznania. W ciągu ostatnich pięciu dni uczniowie szkół podstawowych w Lewicach i Poznaniu wymienili się wiedzą na temat miejsc, w których się wychowują, uczą, dorastają i nabywają doświadczenie potrzebne w przyszłym, dorosłym życiu. Wymiana umocniła nawiązany wcześniej międzynarodowy kontakt i owocną współpracę wśród uczniów i nauczycieli obu szkół. Bogatsi o wspaniałe wspomnienia, inspiracje do dalszej nauki i nowe pomysły na przyszłość mamy nadzieję, że wykorzystamy je w codziennej pracy na rzecz rozwoju naszej szkolnej społeczności i lokalnego środowiska
Obraz przedstawia uczniów siedzących przy stoleCzwartek, 19.10.2023
Kolejny dzień wymiany polsko-słowackiej rozpoczął się wizytą w wiosce Brhlovice, w której zachowały sie domy wykute w skale okalającej dolinę wioski. Dzięki utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, ludzie zamieszkiwali wioske przez wiele stuleci. Mogliśmy tu również podziwiać zachowane przedmioty codziennego użytku, takie, jak piece kaflowe, gliniane naczynia czy wieloletnie drewniane meble. Zwiedziliśmy również Obecne Muzeum - miejsce, w którym zatrzymała się historią a zwiedzający je goście mogli przenieść się w jednej chwili do lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Dzięki udostępnieniu historycznych zbiorów z ubiegłego wieku dzieci mogły zapoznać się z wyglądem motocyklów, maszyn liczących, gramofonów czy nawet maszyn do szycia . Po wizycie w szkole i wykonaniu projektów na posty w mediach społecznościowych z odwiedzonych miejsc, udaliśmy się na tradycyjny jarmark, który organizowany jest w Levicach od dziesięcioleci. Ręcznie wykonane przedmioty z drewna, miedzi czy wosku oraz lokalne dania, zachwyciły nas swoim wyglądem, oryginalnością i kunsztem wykonania.
Obraz przedstawia uczniów z flagami Słowacji i Polski.Środa, 18.10.2023
W środę 18.10.2023 uczniowie szkoły podstawowej w Levicach powitali polskich gości tradycyjnym chlebem i solą uświetniając oficjalną część spotkania ludowymi tańcami i pokazami historycznych scenek z życia słowackich rzemieślników. Uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych sztuce, historii i architekturze zaprzyjaźnionych państw. Dalszą integrację zapewniły zawody sportowe w grupach międzynarodowych wykorzystujące innowacyjny edukacyjny sprzęt sportowy. Po południu mieliśmy możliwość poznać ludowe wzornictwo i nauczyć się wykonywać tradycyjne ornamenty na papierze. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do hotelu, aby zebrać siły na następny dzień pełen kolejnych atrakcji.
Obraz przedstawia społeczność słowacką i polską w holu szkołyWtorek, 17.10.2023
Drugi dzień pobytu polskiej grupy w słowackich Lewicach rozpoczął się wizytą w Tekov Museum, gdzie poznaliśmy historię miasta z epoki kamienia, brązu i żelaza aż do czasów współczesnych. Podziwialiśmy narzędzia i przedmioty codziennego użytku, w tym biżuterię, które były produkowane przez mieszkańców ówczesnej osady. Największe wrażenie wywarła na nas dwustuletnia apteka z oryginalnymi naczyniami do przygotowywania lekarstw i świetnie zachowaną kasą. Miło nam było usłyszeć, że mieszkańcom Lewic znany jest król polski Jan III Sobieski, który zasłynął ze zwycięskiej bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Po wizycie w muzeum nasza grupa udała się do centrum miasta, gdzie zakupiliśmy pamiątki i zwiedziliśmy nowoczesną część miasta.
Obraz przedstawia uczniów z polską flagą.Poniedziałek, 16.10.2023
Po wielogodzinnej podróży uczestnicy projektu Funduszu Wyszehradzkiego dotarli do Levic w Słowacji, gdzie powitał ich Dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły. Po wieczornym posiłku udaliśmy się na nocleg do hotelu w centrum miasta. Uczniowie w doskonałych humorach oczekują atrakcji, które są zaplanowane na kolejny dzień wizyty.
Obraz przedstawia tablicę informacyjną w SłowacjiKontynuujemy projekt Visegrad Fund. Nasi uczniowie i nauczyciele dziś wyruszyli z rewizytą do Levic by realizować kolejne aktywności i zadania, a przede wszystkim by wzmacniać powstałe w czasie wcześniejszych spotkań przyjaźnie i dobrze się bawić
Zapraszamy do udziału w projekcie
Zapraszamy uczniów klas 7-8 do udziału w projekcie grantowym V4 Gen Mini-Grant VISEGRAD FUND (Funduszu Wyszehradzkigo). Działania projektowe obejmują działania na terenie dwóch krajów:
- 29.09 - 6.10.2023 Poznań (Polska)
- 16.10 - 20.10.2023 r. Levice (Słowacja)
Wśród działań zaplanowano:
w Poznaniu:
Uczniowie wezmą udział w lekcjach historii, warsztatach plastycznych, przygotują gry i quizy o UE (zajęcia w języku angielskim). Odbędzie się festyn rodzinny, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje prace.
Podczas tej wizyty uczniowie poznają historię miasta. Szczególnie skupimy się historii strajków Poznańskiego Czerwca, uczniowie odwiedzają muzea i ważne miejsca historyczne. Podczas wycieczki uczniowie będą robić zdjęcia i zbierać dostępne dla turystów informacje, aby przygotować interaktywną mapę Poznania. Mapa zostanie opublikowana w mediach społecznościowych i na stronach internetowych szkół uczestniczących w projekcie.
w Levicach:
Spotkanie to będzie poświęcone poznaniu kultury, tradycji i historii Levic. Wizytę zaplanowano na październik, gdyż wtedy odbywa się tradycyjny jarmark, będący wizytówką miasta. Podczas wizyty, oprócz targów, chcemy odwiedzić: TEKOVSKÉ MÚZEUM V LEVICIACH i Tekovská hvezdáreň v Leviciach. Zadaniem uczniów będzie udokumentowanie wizyty poprzez wykonanie zdjęć, a ostatniego dnia zajęć wspólne przygotowanie relacji dla mediów społecznościowych, m.in. instagramie, TikToku, Facebooku.
Podstawowym założeniem projektu jest wymiana uczniów, czyli uczniowie z obu szkół goszczą siebie nawzajem w swoich domach. Polskie dzieci przyjmują gości ze Słowacji i odwrotnie.
Finansowanie przez fundusz obejmuje część płatności za transport, ubezpieczenie i zwiedzanie oraz część posiłków w obu krajach. Rodzice partycypują w kosztach wyjazdu w kwocie 600 zł.
Chętnych uczniów zapraszamy do składania wniosków w sekretariacie naszej szkoły.
Pytania związane z projektem należy kierować na adres: nauczyciel009@sp58poznan.pl
Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby, które uczestniczyły już działaniach projektowych w trakcie wymiany z Litwą i Słowacją w ub. roku szkolnym.