SP 58 Poznań

Sobota 17.04.2021

Nawigacja

SP 58 Poznań

Biblioteka

Klub ciekawej książki czyli co warto przeczytać

Tu znajdziesz recenzje najciechawszych książek, które polecają uczniowie z klasy 3a

 

,, Chowańce. Gwiazdy przeznaczenia" - Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson - poleca Kuba N.

Historia dzieje się w krainie Bezkresji, gdzie obok zwykłych ludzi żyją czarodzieje i magiczne zwierzęta. Kot Aldwyn, zwykły dachowiec, przypadkowo trafia do sklepu ze zwierzętami obdarzonymi magią. Zostaje wybrany przez młodego czarodzieja Jacka na chowańca tzn. zaufane czarodziejskie zwierzę, z którym wspólnie ma poznawać tajniki magii i wzajemnie się uzupełniać. Jack jest uczniem Kalstaffa, starego maga, razem ze swoją siostra Marianne i Daltonem oraz ich chowańcami- przemądrzałą modrosójką Skaylar i przyjacielską rzekotką Gilbertem. Niestety stary nauczyciel ginie, a młodzi czarodzieje zostają porwani przez złą wiedźmę. Magiczne zwierzęta muszą uwolnić swoich zaufanych by ocalić całe królestwo. Wyruszają w podróż pełną przygód i niebezpieczeństw, które udaje im się pokonać dzięki odwadze, sprytowi i przyjaźni.

Jest to książka, która pobudza wyobraźnię od pierwszych stron. Kraina Bezkresji opisana jest tak szczegółowo, że podczas czytania z łatwością można się tam przenieść. Dla mnie dużą zaletą jest to, że bohaterami są właśnie zwierzęta. Każde z nich ma swój odmienny charakter, swoje tajemnice i słabości.

Magiczna przygoda opisana jest barwnym językiem. Zabawne dialogi i wartka akcja nie pozwala oderwać się od lektury.

Kolorowa błyszcząca okładka z postaciami głównych bohaterów zachęca do sięgnięcia po książkę, a duże litery i czarno -białe ilustracje zachęcają do czytania.

Książka potwierdza prawdy, że nie można kłamać, że trzeba przyznawać się do błędów i nie zatajać informacji, bo prędzej czy później  obróci się to przeciwko nam. A także mówi jak ważna jest przyjaźń i, że nawet o tym nie wiedząc można nosić w sobie magię.

Polecam wszystkim tą fantastyczną książkę. Jest to pierwsza część cyklu ,,Chowańce". Ukazały się również ,,Tajemnice korony" i ,,Krąg życia", a w przygotowaniu jest ,,Pałac snów". Na podstawie Chowańców Sony Animation przygotowuje film.

Nie trzeba być cwaniaczkiem by polubić tę książkę! - poleca Michał M.

Książkę, którą chcę Wam przedstawić to Dziennik Cwaniaczka. Autorem jest Jeff Kinney, a przetłumaczyła ją na język polski Anna Nowak. Wydaniem książki zajęło się Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Głównym bohaterem jest Greg ma swojego starszego brata Rodricka, który mu często dokucza i denerwuje go oraz  młodszego brata Maniego, który chce go we wszystkim naśladować. Jest to czasami irytujące. Greg jest niskim chłopcem, uczniem klasy trzeciej gimnazjum. Jego głównym planem jest to by go wszyscy lubili i uważali że jest fajny. Nie jest to łatwe bo jego najbliższym przyjacielem jest Rowlej który jest trochę dziecinny i czasem mu w tym  przeszkadza.

Ta książka bardzo mi się podoba, ponieważ szybko się ją czyta, jest zabawna i ma śmieszne rysunki. Polecam Dziennik Cwaniaczka wszystkim co nie za bardzo lubią czytać, bo po przeczytaniu jej pokochają czytanie i na pewno szybko sięgną po kolejną część. Tak też było w moim przypadku.

"Marysiu, jak myślisz?" Manuela Gretkowska - poleca Klara N.

Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź bohaterka książki pt. "Marysiu, jak myślisz?" Autorką tej pozycji jest Manuela Gretkowska, znana współczesna polska pisarka. Zabawne ilustracje wykonała Magdalena Wosik. Wydawcą książki jest Świat Książki.

Jest to zbiór krótkich opowiadań przybliżający młodemu czytelnikowi zagadnienia filozoficzne z okresu starożytności i średniowiecza. Narratorem książki jest dziewczynka Marysia, która wraz z mamą i swoim psem Ciapkiem podróżuje w czasie. Celem ich wyprawy jest odnalezienie biblioteki, w której mama mogłaby pracować. Podczas podróży spotykają wielu greckich filozofów, postaci historyczne z tego okresu i średniowiecznych myślicieli. Przeżywają też przygody czasem straszne, a czasami nawet bardzo śmieszne. Filozofia starożytności i średniowiecza przedstawiona jest w sposób prosty i ciekawy. Czytelnik łatwo zrozumie zagadnienia filozoficzne i będzie się przy tym dobrze bawił.

Ilustracje są wykonane starannie i z dużym poczuciem humoru. Okładka przedstawia Marysię huśtającą się na wskazówce zegara z wieży zegarowej. Dwie cegły w wieży zostały zastąpione książkami. Ciapek natomiast drzemie w dziurze między książką i cegłami. Również na stronie tytułowej znajduje się ciekawy rysunek. Przedstawia on trzy książki ułożone jedna na drugiej, z których wystają poplątane języki, a może wskazówki zegara?

Polecam wszystkim tę lekturę, ponieważ można się z niej dużo dowiedzieć o świecie starożytnym i średniowiecznym. Książkę tę dobrze się czyta. Jest napisana w sposób ciekawy i wciągający. 

"Zaklinacz kotów. Jak rozmawiać z kotem" - Bessant Claire - poleca Staś M.

Tajemnica_kotow_Stasiu_Mitrus__2_-1.pdf

Nela- dziewczynka, której bardzo zazdroszczę! - poleca Gabi Sza.

 "10 niesamowitych przygód Neli" to książka napisana przez Nelę małą reporterkę, wydana przez National Geographic.

            Nela  to mała dziewczynka, a już na swoim koncie ma takie rewelacyjne przygody, tyle miejsc zwiedzonych, taki kawał świata poznane! Aż brak mi słów, aby wyrazić mój zachwyt nad tą niezwykle mądrą ośmiolatką, która podróżuje odkąd skończyła 5 lat. Zobaczyła przez ten czas mnóstwo pięknych i niezwykłych miejsc, na dodatek jest najmłodszą reporterką na świecie i postanowiła wydać książkę opisującą swoje przygody

            Z Nelą nie można się nudzić, ponieważ jej przygody zainspirują każdego  do różnych podróży, niekoniecznie tak odległych jakie odbywa autorka. Książka oprócz pięknych fotografii zawiera  mapy, słowniczek pojęć oraz rysunki, które tłumaczą działanie niektórych zjawisk.

            Książka opowiada o podróżach tytułowej Neli. Bohaterka zabiera wszystkich młodych podróżników i odkrywców do Zanzibaru, Tajlandii oraz Boliwii. Autorka uczy, że przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić klimat kraju, do którego chcemy wyjechać oraz spakować odpowiednie rzeczy (np. plecak podręczny, zakryte buty, czapkę, moskitierę, lekki śpiwór). Mała dziewczynka o niezwykłej odwadze wspina się na wulkan, opiekuje się małym tygrysem, jeździ na słoniu a nawet przeprawia się przez niebezpieczną dżunglę, oczywiście w towarzystwie przewodnika.

            Do każdej historii są piękne zdjęcia, na których widzimy Nelę w różnych miejscach świata. Jest ona naszą przewodniczką po tych miejscach, a najchętniej opowiada o swoich obserwacjach zwierząt, napotkanych w dżungli czy na pustyni. Sądzę, że dzieci powinny zaznajamiać się z obcymi krajami,w których wiedzie się zupełnie inne życie.

            Polecam gorąco dziecom w moim wieku.

Komiks Asteriks i Obeliks - Rene Goscinny - poleca Tymon L.

Chciałbym Wam polecić serię komiksów o dwójce nierozłącznych przyjaciół Asteriksie i Obeliksie. Autorem tekstu jest René Goscinny, a rysunków Albert Uderzo. Asteriks jest mądry i przewidujący a Obeliks myśli ciągle o jedzeniu i jest bardzo silny. Oboje przeżywają dużo groźnych i zabawnych przygód broniąc wioski przed najazdem Rzymian. Wojska rzymskie podbiły całą Europę ale nie mogą sobie poradzić z wioską Galów.

Podoba mi się ta książka, ponieważ jest dowcipna i pomysłowa, a dzięki wspaniałym rysunkom bardzo dobrze się ją czyta.

Bardzo chciałbym być mieszkańcem wioski Galów i popijać magiczny wywar dający nadludzką siłę.

„Podróże bez wychodzenia z domu” – Nela - poleca Maja Z.

Ostatnio znalazłam na regale mojej siostry bardzo ciekawą książę. Jest to prezent, który dostała od koleżanki na urodziny. Zaciekawiła mnie jej kolorowa okładka, gdzie mała dziewczynka przytula się do młodego lwiątka. Książka ma tytuł „Dziesięć niesamowitych przygód Neli”. Znajdują się w niej opowieści ośmioletniej dziewczynki o imieniu Nela, która podróżuje po Azji. Jej opowieści pełne są ciekawych informacji o zwierzętach, o zwyczajach panujących w dalekich częściach świata oraz o tubylcach zamieszkujących te odległe kraje. Czytając tę książkę miałam poczucie jakbym podróżowała wspólnie z Nelą. Jej przygody stały się też i moimi przygodami. Nie mogłam się wręcz oderwać od tej książki. Znajdują się również w niej piękne zdjęcia autorki, które jeszcze bardziej pobudzały moja wyobraźnię. Polecam tę książkę wszystkim, którzy kochają podróże, uwielbiają zwierzęta i są ciekawi świata. Dzięki tym opowieścią będziecie mogli tak jak ja podróżować bez wychodzenia z domu.

„O psie, który jeździł koleją” – Roman Pisarski – poleca Maks P.

Ostatnio przeczytałem książę pt. „O psie, który jeździł koleją” autorstwa Romana Pisarskiego. Jest to wzruszająca opowieść o bohaterskim piesku imieniem Lampo, co znaczy błyskawica. Pewnego dnia Lampo przywędrował na stację kolejową w Marittimie. Zaprzyjaźnił się tam z zawiadowcą stacji. Pies bardzo lubił podróżować koleją, lecz zawsze wracał do Marittimy. Lampo był bohaterem, ponieważ poświęcił życie za córeczkę konduktora. Książka jest bardzo interesująca, ma ładną okładkę, a ilustracje pobudzają wyobraźnię.

Tajemnica magii, którą każdy chciałby przeżyć – poleca Basia S.

„Magiczne drzewo” to niezwykła historia o przygodach  rodzeństwa, które znalazło magiczne krzesło. Dzięki magii dzieją się w niej fantastyczne rzeczy, choć czasami bywa trochę niebezpiecznie. Każdy z nas chciałby znaleźć się na miejscu bohaterów, którzy przeżywają wspaniałe przygody. Książka jest bardzo interesująca, napisana zrozumiałym językiem. Okładka trafnie wprowadza w jej klimat, a kolorowe ilustracje pozwalają jeszcze lepiej wyobrazić sobie otoczenie bohaterów. Zachęcam do jej przeczytania, by choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości, która nas otacza i poczuć czym jest naprawdę magia.

"Magiczne drzewo" - Andrzej Maleszka - poleca Lena C.

Magiczne_drzewo_1.pdf

Magiczne_drzewo_2.pdf

"Władca pierścieni" - J. R. R. Tolkien - poleca Kuba G.

Wladca_pierscieni.pdf

"Naszą panią porwali kosmici" - Pamela Butchart - poleca Martyna B.

Nasza_pania_napadli_kosmici.pdf

Kosmici kontra szkoła - poleca Amelka P.

Kosmici_kontra_szkola.pdf

Na ratunek książkom - pleca Kasia K.

Na_ratunek_ksiazkom_1_strona.pdf

Na_ratunek_ksiazkom_2_strona.pdf

Dziennik prosiaka - poleca Krzysiu U.

Dziennik_Prosiaczka.pdf

Nela w podrózy dookoła świata - poleca Nina Ś.

Nela_w_podrozy_dookola_swiata.pdf

"Harry Potter i kamień filozoficzny" - poleca Milenka K.

Harry_Potter_i_kamien_filozoficzny_1.PDF

Harry_Potter_i_kamien_filozoficzny_2.PDF

Harry_Potter_i_kamien_filozoficzny_3.PDF

"Maksio szuka domu" - poleca Gabrysia Szeffler

Maksio_szuka_domu.PDF

"Damą być" - poleca Marysia B.

Dama_byc.PDF

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 58 im. J.Kukuczki
    60-186 Poznań
    ul.Ławica 3
    NIP 779-14-36-469
  • 0618681861

Galeria zdjęć