• Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych w klasie 3a

• Program zajęć dydaktyczno – wyrównawczych jest zgodny z Nową Podstawą Programową oraz programem edukacji wczesnoszkolnej dla klasy 3. Uwzględnia realizację podstawowych treści programu w zakresie edukacji polonistycznej i matematycznej.
          Celem zajęć wyrównawczych jest przybliżenie uczniom obowiązujących, podstawowych treści w/w edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które sprawiają największe problemy uczniom.
          Zajęcia te mają na celu wyrównanie zaległości w opanowaniu poszczególnych, wiodących zagadnień oraz rozwijanie i doskonalenie niezbędnych umiejętności: czytania, pisania, konstruowania wypowiedzi ustnych i pisemnych, logicznego myślenia, stosowania poznanych reguł.

Cele nauczania:
          - wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych,
          - rozwijanie motywacji do nauki i zdobywania wiedzy,
          - ugruntowanie wiedzy zdobytej na lekcjach,
          - pomoc uczniom w zdobywaniu pewności siebie, poznaniu własnych możliwości;

- motywowanie do przezwyciężania trudności w nauce,
          - pomoc w poznaniu sposobów „jak się uczyć?”.

Metody pracy:
          - podające, poglądowe;
          - eksponujące,
          - aktywizujące, poszukujące;
          - praktycznego działania,
          - gier i zabaw.

Formy pracy:
          - zbiorowa,
          - grupowa,
          - indywidualna.

Tematyka zajęć:
          1. Ćwiczenia w mówieniu i pisaniu:
          - swobodne i ukierunkowane rozmowy na podany temat
          - ustne i pisemne układanie planu wydarzeń, opisu, opowiadania, sprawozdania
          - ćwiczenia w kształtnym pisaniu, wyrabianiu czynności ortograficznej

2. Ćwiczenia w czytaniu i opracowywaniu tekstów:
          - wyrabianie zdolności prawidłowego kojarzenia dźwięku
          - doskonalenie prawidłowej analizy słuchowej wyrazu
          - doskonalenie tempa i techniki głośnego czytania, z właściwą intonacją, ze zwróceniem uwagi na znaki przestankowe
          - rozwijanie tempa czytania cichego z jednoczesnym rozumieniem tekstu
          - doskonalenie układania opowiadań twórczych związanych z treścią utworu
          - wyodrębnianie postaci i zdarzeń z utworów literackich, postaci głównych i drugoplanowych

3. Ćwiczenia gramatyczno – ortograficzne z elementami wiedzy o języku:
          - stopniowanie przymiotników określających cechy charakterystyczne bohaterów historyjek obrazkowych
          - ćwiczenia w rozpoznawaniu czasów: teraźniejszego przeszłego i przyszłego
          - doskonalenie odmiany czasownika przez osoby, liczby, czasy
          - utrwalenie umiejętności rozpoznawania części mowy
          - ćwiczenia utrwalające pisownie wyrazów z h, ch, rz, ż u, ó
          - ćwiczenia utrwalające pisownię wyrazów z ąi ę

4. Utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 różnymi sposobami:
          - rozwiązywania prostych zadań tekstowych
          - próby rozwiązywania złożonych zadań tekstowych w jednym zapisie
          - porównywanie różnicowe

5. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100:
          - praktyczne stosowanie przemienności i rozdzielności mnożenia względem dodawania i odejmowania
          - porównywanie ilorazowe
          - doskonalenie techniki pamięciowego mnożenia (tabliczka mnożenia)

6. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000:
          - rozszerzenie zakresu liczbowego do 1000
          - dodawanie i odejmowanie do 1000
          - ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu sposobem pisemnym

7. Pamięciowe mnożenie i dzielenie w zakresie 1000

8. Wiadomości praktyczne: obliczenia pieniężne, zegarowe, kalendarzowe, mierzenie długości, odczytywanie temperatur

9.Geometria:
          - obliczanie obwodu figur geometrycznych,

- proste równoległe i prostopadłe,

-rysowanie figur

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

Praca na zajęciach ma charakter indywidualny, dostosowany do możliwości każdego ucznia.
          Indywidualizacja ta polega na stałym obserwowaniu przebiegu i efektów pracy każdego
          ucznia, stopniowaniu trudności zadań, systematyczności i ciągłości oddziaływań. Punktem wyjścia jest dogłębna analiza potrzeb edukacyjnych i możliwości indywidualnych uczestników zajęć. Układy ćwiczeń, zadań o różnym stopniu trudności, poprzedzone są krótką i jasną instrukcją. W czasie zajęć nauczyciel stosuje pozytywne wzmacnianie uczniów, co ma na celu podniesienie samooceny ucznia oraz zachęca do dalszej pracy na zajęciach. Również na zajęciach wykorzystywane są różnorodne pomoce dydaktyczne, które wzbudzają zainteresowanie uczniów i przyczyniają się do bardziej efektywniejszej i ciekawej pracy. Zajęcia mają często charakter zabawowy. Formy i metody pracy są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.