• Program zajęć dydaktyczno- wyrównawczych z języka polskiego

• I. WSTĘP

Program zajęć wyrównawczych jest przeznaczony dla uczniów, którzy z różnych powodów mają trudności w opanowaniu podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu nauczania języka polskiego.

Obejmuje on wymagania z podstawy programowej, co ma umożliwić osiągnięcie skuteczności w uczeniu uczniów mniej zdolnych.

Celem zajęć wyrównawczych jest podnoszenie sprawności językowej uczniów, czyli zdobycie przez ucznia praktycznej umiejętności swobodnego i skutecznego posługiwania się językiem w mowie i piśmie. Głównie należy zadbać o właściwe stosowanie słownictwa, związków frazeologicznych, synonimów oraz o poprawne budowanie zdań, przemyślane komponowanie całego tekstu, poprawną ortografię i interpunkcję, o umiejętność odpowiedniego formułowania myśli w zależności od sytuacji komunikacyjnej.

II. CELE EDUKACYJNE

1. Cele ogólne:

• uzupełnienie wiadomości dotyczących nauki o języku, ortografii, interpunkcji;
          • bogacenie słownictwa i kształtowanie umiejętności posługiwania się słownikami;
          • kształtowanie sprawności komunikacyjnych;
          • wyrabianie nawyków samokształceniowych;
          • rozbudzanie wiary w możliwość pokonywania istniejących trudności i sprawnego posługiwania się językiem polskim.

2. Cele szczegółowe:

• przypomnienie zasad ortografii i interpunkcji oraz ćwiczenie umiejętności stosowania ich w praktyce;
          • uzupełnianie wiadomości o budowie zdania pojedynczego, złożonego;
          • kształtowanie umiejętności stosowania zasad składni w budowie wypowiedzi oraz świadomego dobierania konstrukcji zdania do celu wypowiedzi;
          • bogacenie słownictwa, gromadzenie słów potrzebnych przy tworzeniu różnych typów wypowiedzi pisemnej;
          • wyrabianie umiejętności i nawyku korzystania ze słowników języka polskiego i wyrazów obcych oraz poradników językowych;
          • kształtowanie umiejętności samodzielnego tworzenia komunikatów językowych, niezbędnych w dalszej edukacji i w życiu;
          • utrwalenie i uzupełnienie pojęć z zakresu teorii literatury niezbędnych w
          • interpretacji dzieł literackich i odbiorze tekstów kultury.

III. ZAŁOŻENIA PROGRAMU

1. W zajęciach uczestniczą chętni, świadomi swoich braków uczniowie.

2. Umiejętności wyniesione z zajęć utrwalają samodzielnie, starannie wykonują zlecone do domu zadania, umieją je oceniać, wskazując zalety i wady.

3. Uczestnicy zajęć wyrabiają w sobie nawyki samokształcenia i samokontroli, zaczynają świadomie posługiwać się językiem.

4. Wszystkie wiadomości teoretyczne prezentowane są tak, aby wykazać ich praktyczną przydatność.

IV. REALIZACJA ZAŁOŻEŃ PROGRAMOWYCH

1. Organizacja zajęć:

• odbywają się raz w tygodniu i trwają 45 minut,
          • praca jest systematyczna i planowa.

2. Pomoce naukowe:

• słowniki: języka polskiego, wyrazów obcych, ortograficzny, terminów literackich, poprawnej polszczyzny oraz poradniki językowe,
          • przygotowane przez nauczyciela i powielone dla każdego ucznia karty z zestawami ćwiczeń ortograficznych i językowych,
          • wybrane przez nauczyciela teksty kultury z opracowanymi zestawami zadań otwartych i zamkniętych.

3. Procedury osiągania celów:

• praca ze słownikami i poradnikami językowymi,
          • ćwiczenia ortograficzne, językowe, redakcyjne,
          • zabawy dydaktyczne,
          • analiza tekstów kultury.

V. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

1. Uczniowie dostrzegają potrzebę poprawności językowej.

2. Znają wartość słów i umieją się nimi świadomie posługiwać.

3. Potrafią tworzyć poprawne i przejrzyste komunikaty językowe, dobierając środki funkcjonalne dla celu wypowiedzi.

4. Dostrzegają błędy w wypowiedziach własnych i cudzych, potrafią je poprawiać.

5. Rozumieją czytane teksty, umieją o nich rozmawiać, nazywając własne uczucia i wyrażając subiektywne opinie.

6. Rozpoznają w tekstach środki wyrazu artystycznego i określają ich funkcję.

7. Mają nawyk korzystania ze słowników i poradników językowych oraz potrzebę samokontroli

i stosowania poprawnej polszczyzny.

8. Wiedzą gdzie znaleźć odpowiedź na pytanie o poprawność konstruowanych wypowiedzi czy stosowania form językowych.

VI. SPOSOBY OCENIANIA UCZNIÓW

Nauczyciel powinien motywować uczniów oraz systematycznie oceniać ich pracę; może to być ocena słowna wspierająca ucznia.

Program zajęć wyrównawczych zakłada podmiotowe traktowanie ucznia po to, aby zwiększyć samodzielność uczenia się, zainteresowania dalszą edukacją, poczucia wiary we własne siły.

VII. EWALUACJA PROGRAMU

1. Pozytywne oceny ze sprawdzianów, testów przeprowadzanych na lekcjach języka polskiego.

2. Pozytywne oceny semestralne i roczne z języka polskiego.