• 2022/2023

        • Kukuczkowi Innowatorzy

          W środę 09.11. uczniowie klas ósmych realizowali metodą stacji zadaniowych zajęcia pt. „Kukuczkowi Innowatorzy”.  Przez kolejne lekcje odwiedzali przygotowane 4 tematyczne sale, gdzie przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości zdobywali nowe umiejętności, uczyli się wytrwałości, rozwijali kreatywność, testowali wiedzę teoretyczną w praktyce a przy tym świetnie się bawili.


          Obraz przedstawia uczennice wykonujące doświadczenia chemiczne

          Podczas zajęć w pracowni chemicznej uczniowie sprawdzali zawartość białka w produktach spożywczych i określali pH roztworów. Dzięki pomocom naukowym, takim jak kulkowe modele atomów, magnesy symbolizujące subatomowe cząstki czy układanki domino ze wzorami jonów metali i reszt kwasowych, uczniowie utrwalali wiedzę o budowie pierwiastków i  popularnych związków chemicznych.

          W sali bioligiczno- fizycznej przy 5 stołach, uczniowie korzystali ze stanowisk z mikroskopami. Mieli za zadanie ustawić obraz z mikroskopu ( gotowe preparaty tkanek), następnie narysować obserwowany preparat. Na koniec wypełniali karty pracy oraz uzupełniali krzyżówkę. Przy jednym stole wykonywali zadania z fizyki, związane z siłą oraz parametrami głośności.

          W sali 22 klasy ósme wyruszyły w podróż śladami cudów świata. Najpierw mieli do rozwiązania zadania z puzzlami AR, gdzie przypisywali do odpowiedniego puzzla kontur kraju, jego charakterystyczną budowlę lub flagę. Później dzięki goglom VR mieli okazje odwiedzić Mur Chiński, Dubaj czy Nowy Jork. 


          Obraz przedstawia uczniów podczas używania gogli VR

          Niektórzy uczniowie mieli możliwość poznać aplikacje do obsługi drona Tello oraz posterować nim na terenie sali lekcyjnej. Nasza przygoda zakończyła się projekcją dwóch filmów o starożytnych i o współczesnych cudach świata. A w jej trakcje uczniowie skorzystali z własnych telefonów w myśl zasady BYOD ( Bring Your Own Device) i przy użyciu kodów QR przenieśli się do quizu stworzonego w formularzu, aby sprawdzić swoją wiedzę z tej jakże innej, pełnej nowych technologii lekcji geografii.

          Ostatnią stacją była sala dotycząca modelowania 3D. Tu uczniowie tworzyli na padlecie szkolną bibliotekę modeli 3d, które chcieliby wydrukować na drukarkach 3d. Oprócz tego zapoznali się z technologią druku 3d, podstawową obsługą drukarek oraz mieli okazje stworzyć swoje pierwsze przestrzenne projekty w Tinkercadzie. Swoją kreatywność oraz cierpliwość i współpracę mogli ćwiczyć podczas pracy z długopisami 3d. Z ich pomocą powstały emotki, postacie, godło Polski, rowery a nawet wieża Eiffele’a.


          Obraz przedstawia wykonane modele 3D

          Zwieńczeniem pracy  był czas na podsumowanie dnia, podzielenie się wnioskami i refleksjami, zebranie informacji zwrotnej.  

          Bazując na doświadczeniach zdobytych w projekcie „Szkoła dla Innowatora” zadania opracowały: Anna Cieślarczyk - Adamczewska, Małgorzata Fischer, Grażyna Kędzia,  Katarzyna Orłowska oraz Henryk Nawrot. 

          Dziękujemy p. Dyrektor Annie Szyfter i p. v-ce Dyrektor Ewie Prajwowskiej za inspiracje do działania i wsparcie organizacyjne. 

          Brawa również dla naszych uczniów, którzy świetnie poradzili sobie z przygotowanymi aktywnościami. 

          To był intensywny ale inspirujący dzień!!!

          Kukuczkowi Innowatorzy - Galeria zdjęć

          Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tego programu jest wsparcie szkół podstawowych w rozwijaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

          W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wiele sprzętów i narzędzi wspierających proces dydaktyczny m.in. długopisy 3D, drukarki 3D, laptopy, teleskop, projektory, skaner 3D, gogle VR, drony, maszyny do szycia, narzędzia do majsterkowania. Wiele z nich udało się już rozpakować i przetestować z uczniami.

          galeria zdjęć