• Ciekawe lekcje matematyki

• 1. Domino matematyczne - propozycja lekcji dla klasy czwartej.

W klasie czwartej dzieci poraz pierwszy poznają ułamki i liczby mieszane. Co prawda hasła takie jak pół, ćwierć czy półtora są już im dobrze znane z klas 1-3, jednak dziwny zapis z kreską ułamkową i wykonywane na tych liczbach działania mogą budzić lek.

Dlatego też proponujemy lekcję opartą na znanej wszystkim grze DOMINO.

Pierwsza z nich zawiera ułamki niewłaściwe i liczby mieszane a druga ułamki w postaci skróconej i rozszerzonej. To wspaniała zabawa i przy okazji powtórzenie wiadomości przed sprawdzeniem wiedzy.

Fotorelacja z lekcji w klasie 4b w poniższej galerii.

2. Tangram wielkanocny - propozycja lekcji dla klasy piątej

Tangram to chińska łamigłówka (układanka), znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Są nimi:

2 jednakowe duże trójkąty prostokątne,
          1 średni trójkąt prostokątny,
          2 jednakowe małe trójkąty prostokątne,
          1 mały kwadrat,
          1 mały równoległobok.

Celem jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów, a także wymyślanie własnych wzorów.

w przypadku każdego obrazka należy wykorzystać wszystkie siedem elementów,
          elementy nie mogą na siebie nachodzić,
          element w kształcie równoległoboku można odwracać na drugą stronę.

Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych.

Na naszej lekcji dzieci losowały jajka w których wnętrzu znajdowały się trzy obrazki. Uczniowie konsultowali się między sobą i świetnie się bawili wklejając wzory do zeszytów.

Fotorelacja z lekcji w klasie 5b i 5c znajduje się pod linkiem:

3. Memory - pola figur - propozycja lekcji dla klasy czwartej

Uczniowie klas czwartych na jednej z lekcji poznali wzory na pola figur. Aby sprawdzić ich wiedzę na lekcji powtórzeniowej zastosowaliśmy grę MEMORY.

4. Gra w statki - propozycja lekcji dla klasy szóstej

Uczniowie klasy 6b poraz pierwszy spotkali się z układem współrzdnych, aby nauka nie poszła w las na lekcji powtórzeniowej zagrali w grę statki. Zamiast standardowej planszy opisanej liczbami od 1 do 10 i literami od A do J, skorzystalismy z planszy układu współrzędnych.

5. Idziemy na zakupy - propozycja lekcji dla klasy czwartej i piątej

Ułamki dziesiętne spotykamy każdego dnia na przykład w sklepie, dlatgo też klasa 4c w swojej sali na szafie nakleiła różnego rodzaju opakowania po produktach spożywczych i nadała nim ceny. Następnie przygotowaliśmy listy zakupów. Zadanie było dość proste - uczniowie udali się na zakupy, mieli do dyspozycji kwoty 50zł, 100zł, 200zł. Oprócz obliczeń związanych z sumą zakupionych produktów, musieli również podać resztę jaka im zostanie w zależności od przydzielonych przez nauczyciela funduszy.

6. Zondle game

Gry na platformie zondle.com są wspaniałym narzędziem na lekcję powtórzeniową, klasa 4b skorzystała z niej i przypomiała sobie jak obliczyć obwód kwadratu i prostokąta.

7. Monopol geometryczny - propozycja lekcji dla klas czwartej

Kto nie zna gry typu Monopol lub Eurobiznes, uczniowie klasy 6b stworzyli tego typu grę dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Przygotowali pytania dotyczące geometrii.