• Zdalne nauczanie

• Szkoła on-line

Niecodzienna sytuacja pandemii Koronawirusa COVID-19 zaskoczyła nas wszystkich. Serdecznie dziękujemy Uczniom i ich Rodzicom za odnalezienie się w nowych warunkach funkcjonowania szkoły. Jesteśmy bardzo wdzięczni za szybkie dostosowanie się do nowych warunków edukacji. Mamy nadzieję, że stosowanie przez naszych nauczycieli formy e-nauczania zapewnią efektywną edukację naszym podopiecznym.

Wszyscy życzymy sobie, żebyśmy szybko mogli znów spotkać się w murach szkoły.

Za chwilę minie miesiąc od kiedy nauka odbywa się w formie zdalnej. Poniżej przedstawiamy podsumowanie ostatnich czterech tygodni funkcjonowania naszej szkoły.

11-24 marca 2020: Pierwsze dni zawieszenia zajęć w szkole

Już od pierwszych dni zawieszenia zajęć utworzono na stronie szkoły www.sp58poznan.edupage.org zakładkę z zadaniami, które uczniowie mogli wykonywać pozostając w domu. Każde z nich posiadało szczegółową instrukcję wykonania prac. Zadania zostały podzielone na oddziały klasowe i poszczególne przedmioty. Opublikowane zagadnienia i ćwiczenia w zakładkach uczniowie odsyłali po rozwiązaniu do sprawdzenia na skrzynki e-mailowe nauczycieli przedmiotowych. W przypadku pytań lub konieczności konsultacji, nauczyciele służyli swoją pomocą i radą konsultując korespondencyjne rzeczy wymagające dodatkowego wyjaśnienia.

W zakładce można było znaleźć także ciekawe materiały edukacyjne, m.in.: piosenki dla najmłodszych dzieci, propozycje zabaw z dziećmi, które wcześniej przebywały w świetlicy oraz testy dydaktyczne i gry on-line dla utrwalenia zdobytych wiadomości.

Uruchomiono także platformę e-nauczanie, która zapewniała szeroki wybór lekcji pokazowych on-line, ćwiczeń oraz sprawdzianów w przypadku, gdyby forma zdalnego nauczania uległa wydłużeniu.

23-25 marca 2020: Przygotowanie procesu zdalnego nauczania

Zgodnie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 roku, od dnia 26 marca 2020 zostało wdrożone zdalne nauczanie jako oficjalna forma edukacji obowiązująca w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Uznaliśmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo – także w sieci. Jeszcze przed wprowadzeniem nowych warunków edukacji utworzono dla całej społeczności szkolnej skrzynki elektroniczne działające w domenie sp58poznan. Każdy z uczniów otrzymał od swojego wychowawcy szkolny adres e-mail, którym posługuje się do wykonywania obowiązków uczniowskich.

W ten sposób, uczniowie i nauczyciele zostali połączeni w wirtualnej przestrzeni pod wspólnym parasolem domeny. Nie mogą wysyłać informacji na zewnątrz i otrzymywać różnych treści z zewnątrz. To rozwiązanie pozwoliło sprostać nowym wymaganiom prawnym i istniejącym przepisom RODO.

Mając na uwadze ograniczone możliwości dostępu części uczniów do komputera i Internetu, wychowawcy klas zebrali informacje i pilnie zainicjowali pomoc udostępnienia sprzętu osobom potrzebującym.

26 marca 2020 – obecnie: Wdrożenie e-nauczania

Od czwartku, 26 marca 2020 roku, rozpoczęło się oficjalnie e-nauczanie w naszej szkole. Wypracowane do tej pory metody nauczania musiały zostać całkowicie zmienione i dostosowane do nowych warunków. Nie byłoby to możliwie bez zaangażowania rodziców i opiekunów prawnych do reorganizacji edukacji ich dzieci. Nauczyciele przekazywali dodatkowe instrukcje, przesyłali poradniki, opracowywali autorskie skrypty, które pomagały zapoznać się z nowymi narzędziami pracy, żeby proces przeobrażenia przebiegł jak najmniejszym kosztem czasu i angażowania osób trzecich do pomocy w nauce.

W celu sprawnej organizacji lekcji, główna część pracy szkoły została oparta na modułach dziennika elektronicznego e-Librus. Uczeń codziennie otrzymuje zestawienie lekcji, w których powinien uczestniczyć zgodnie z pierwotnym planem lekcji, ale bez narzuconych ram czasowych: może je wykonać o wybranej przez siebie porze. Pozwoliło to uniknąć braku dysponowaniem sprzętu w przypadkach, gdy ten dzieli komputer z innym członkiem rodziny. Każda lekcja posiada pełną instrukcję jej przebiegu z zestawem poleceń i ćwiczeń do wykonania. Przygotowując materiały, nauczyciele często korzystają z dostępnych w sieci prezentacji i filmów multimedialnych.

Z każdym dniem wszyscy – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele – uczą się i poznają nowe aplikacje, które pozwalają efektywniej przekazywać wiedzę. Od 30 marca uruchomiono także lekcje on-line za pośrednictwem komunikatorów MEET i Classroom; cieszą się one dużym powodzeniem wśród uczniów. W dniach 30 marca – 1 kwietnia odbyły się próbne egzaminy ósmoklasisty, do których przystąpiło 90% naszych przyszłych absolwentów.

Ostatni tydzień pokazuje, że zdalne nauczanie stanowiło wyzwanie, z którym nasza szkoła potrafiła sobie poradzić i sprawnie kontynuować naukę.