• II spotkanie - Sulmona 17-24.03.2017

• Zapraszamy do obejrzenia relacji  w gazecie szkolnej Kukuczkowe Pogaduszki :

W dniach 18-24 marca 2017 odbyło się 2 spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „European Rainbow. The Guide To Teach European Citizenhip”.  Spotkanie 7 krajów partnerskich, w tym Polski, Włoch, Grecji, Portugalii, Słowacji, Litwy oraz Bułgarii miało miejsce we Włoszech w przepięknej górskiej miejscowości o nazwie Sulmona, gdzie byliśmy goszczeni przez włoską szkołę i włoskie rodziny.  W spotkaniu udział brali uczniowie z 7 krajów przy wsparciu nauczycieli, którzy w ramach projektu podczas tygodnia spędzonego we Włoszech wykonali świetną pracę.

W niedzielę po przylocie do Rzymu dzieci wraz z opiekunami brały udział w całodziennym zwiedzaniu Rzymu pod kierownictwem przewodnika, tak aby mogły jak najwięcej dowiedzieć się o historii, kulturze i architekturze kraju.

Następnie wieczorem wyruszyły autokarem do Sulmony na spotkanie z włoskimi rodzinami u których miały przyjemność gościć podczas pobytu.

W poniedziałek dzieci od rana odwiedziły Zespół Szkół, który bierze udział w projekcie.

Tam poznały Dyrekcję szkoły, a także nauczycieli i uczniów. Następnie wspólnie przygotowywały się do wydarzeń kolejnego dnia – urodzin Owidiusza podczas których dzieci zorganizować miały FlashMob.

We wtorek rano wszyscy uczestnicy projektu spotkali się na Placu przed Ratuszem Miasta i tam odegrały przygotowane przez siebie wcześniej przedstawienie FlashMob na oczach całego miasta. Najpierw nastąpiła uroczysta koronacja Owidiusza wieńcem laurowym, a następnie głos zabrała Pani burmistrz.

Potem to dzieci przejęły inicjatywę. Wszyscy uczestnicy projektu mieli za zadanie przygotować fragment z dzieł Owidiusza zarówno w języku angielskim, jak i swoim ojczystym, a następnie wyrecytować go jedno po drugim. Dzieci miały na sobie takie same t-shirty przygotowane specjalnie na tą okazję oraz przepiękne nakrycia głowy przygotowane przez uczniów Szkoły Artystycznej. Po recytacji nastąpił wspólny zsynchronizowany taniec. Efekt całego wydarzenia był fantastyczny i pokazał nam jak świetna może być współpraca pomiędzy różnymi krajami i kulturami, kiedy dążymy do realizacji wspólnego wspaniałego celu.

Tego samego dnia popołudniu odbyło się uroczyste spotkanie w teatrze miejskim, w którym to każde Państwo prezentowało wybraną przez siebie legendę charakterystyczną dla danego kraju. Podczas tego spotkania dzieci opowiadały o kulturze, języku i zwyczajach panujących w ich krajach oraz pokazywały wcześniej przygotowane prezentacje i przedstawienia. To był dzień pełen wrażeń!

W środę uczniowie wraz z nauczycielami od rana brali udział w wycieczce z przewodnikiem po Sulmonie, podczas której mogli się dowiedzieć więcej o życiu i kulturze ludzi żyjących w tym rejonie.

Po południu odbyły się warsztaty artystyczne dla uczniów. W czasie tych warsztatów uczniowie włoscy opowiadali uczniom pozostałych Państw o rękodziele charakterystycznym dla tego regionu i wspólnie tworzyli prace. Następnie dzieci brały udział w dyskusji mającej na celu podsumowanie przedstawionych dzień wcześniej legend i mitów i prezentowanych w nich wartości.

W czwartek od rana dzieci brały udział w warsztatach, których celem było zapoczątkowanie opowieści o idealnym świecie, a która kontynuowana będzie podczas kolejnych spotkań w ramach 3 letniego projektu.

Następnie dzieci wyruszyły na wycieczkę do nadmorskiej miejscowości Pescara, gdzie odwiedziły muzeum przedstawiające historię regionu Abruzja.

Wieczorem nadszedł czas pożegnania z włoskimi przyjaciółmi i udanie się do Rzymu, skąd następnego dnia wszyscy udali się do swoich Państw.

To był owocny i wspaniale spędzony czas. Spotkanie to uzmysłowiło nam, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni mimo różnic wynikających z naszych kultur.

Prezentacja z pobytu przygotowana przez Eryka Bogackiego- Prezentacja-Wlochy.pptx

Prezentacja przygotowana przez Eryka Bogackiego o naszej szkole-Prezentacja_-_Polska.ppt