• Odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

        • Niezwykła uroczystość miała miejsce w piątkowe przedpołudnie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz zbliżającej się 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego dokonano odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej przy „Dębie Pamięci Powstańców Wielkopolskich”.

           

          - Historia naszego dębu sięga 2008 roku, kiedy to na specjalnej uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu uczniowie naszej szkoły odebrali drzewko. Władze samorządowe rozdały wtedy 90 dębów, które upamiętniają powstańców w różnych stronach naszego regionu. Po uroczystościach wojewódzkich na dziedzińcu naszej szkoły odbyła się apel i ceremonia wkopania „Dębu Pamięci” z udziałem ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza i wiceprezydenta Mirosława Kruszyńskiego oraz społeczności lokalnej - wspomina nauczycielka Dagmara Śliwińska, która wraz z uczniami opiekuje się „Dębem Pamięci” i przygotowała piątkową uroczystość.

           

          W odsłonięciu Tablicy Pamiątkowej przy „Dębie Pamięci Powstańców Wielkopolskich” ponownie wzięli udział Grzegorz Ganowicz, który nadal jest Przewodniczącym Rady Miasta Poznania i samorządowiec Mirosław Kruszyński. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił również Wielkopolski Wicekurator Oświaty Zbigniew Talaga.

           

          - Doskonale pamiętam 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, gdyż wtedy byłem jeszcze dyrektorem jednej ze szkół w Poznaniu, która również brała udział w akcji sadzenia „Dębów Pamięci Powstańców Wielkopolskich”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 dzisiejszą uroczystością pokazują jak ta pamięć jest żywa na Ławicy. To przepiękna lekcja patriotyzmu - mówił Zbigniew Talaga.

           

          Ponadto w uroczystościach na poznańskiej Ławicy wzięli udział m.in.: radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Jaśkowiak, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauk Urzędu Marszałkowskiego Dorota Kinal, Andrzej Białas z Urzędu Miasta Poznania, Wicedyrektor Wydziału Oświaty Wiesław Banaś, prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56” Aleksandra Banasiak, lokalni radni Ryszard Tylkowski i Henryk Magdziarek.

           

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki tego dnia oprócz udziału w uroczystym apelu wzięli udział w specjalnych lekcjach w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Natomiast goście uroczystości mogli zobaczyć wystawę „100 lat niepodległości na Ławicy” przygotowaną przez uczniów i nauczycieli.

           

          - Nasz dąb ma już ponad 5 metrów wysokości i jest ważnym elementem boiska, a odsłonięta dziś tablica pamiątkowa na specjalnie sprowadzonym kamieniu dodaje temu miejscu szczególnemu znaczenia. My mieszkańcy Ławicy jesteśmy szczególnie związani z Powstaniem Wielkopolskim. Wszyscy wiemy, jak ważna była to bitwa dla nasze regionu i Polski - mówi dyrektor placówki, Anna Szyfter.

           

          Przypomnijmy, że szkoła znajduje się blisko Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który był miejscem powstańczych walk. W dniu 6 stycznia 1919 roku powstańcy pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy szybko zdobyli lotnisko, a w ich ręce wpadło 70 samolotów i sprzęt lotniczy. Na zdobytym w Poznaniu sprzęcie lotniczym walczono później o Lwów oraz odpierano wojska bolszewickie w 1920 roku.

           

          POLECAMY MATERIAŁY (wystarczy kliknąć):

           

          Fotogaleria z uroczystości przy "Dębie Pamięci Powstańców Wielkopolskich" 

           

          Radio Poznań: W szkole odsłonięto pamiątkową tablicę

           

          Nasz Głos Poznański: Pamięć o Powstańcach Wielkopolskich na Ławicy wiecznie żywa