• Podstawowe informacje

• Świetlica Szkolna - Podstawowe Informacje

Świetlica pełni funkcję opiekuńczo – wychowawczo - dydaktyczną.

Celem działalności naszej świetlicy jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich, w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, zjedzenia posiłku i odrobienia prac domowych. Staramy się, aby czas spędzony w świetlicy szkolnej sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce.
          Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej.
          Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
          Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.

Świetlica miejscem nauki, zabawy, wypoczynku:
          •Otoczenie szczególną opieką dzieci z trudnościami szkolnymi,
          •Współpraca z wychowawcami, pedagogiem, psychologiem, logopedą oraz z rodzicami,
          •Informowanie rodziców o zachowaniu i postępach w rozwoju dziecka,
          •Organizowanie zabaw w salach świetlicy oraz na powietrzu,
          •Właściwa organizacja wypoczynku dzieci. Prowadzenie zajęć tematycznych, plastyczno-technicznych, muzycznych, żywego słowa, sportowo-rekreacyjnych,
          •Zorganizowanie ukierunkowanych kół: komputerowe, muzyczno-teatralne, taneczne,
          •Przyzwyczajenie dzieci do samodzielnego odrabiania lekcji; uczenie korzystania ze słowników, encyklopedii, map,
          •Pomoc w odrabianiu pracy domowej, prowadzenie ćwiczeń w pisaniu, czytaniu i mówieniu,
          •Kształcenie myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi: gry i zabawy dydaktyczne, rozrywki umysłowe, zagadki, szarady, rebusy, łamigłówki, krzyżówki, przysłowia, zagadki, gry stolikowe, konkursy zgaduj – zgadula, quizy,
          •Rozwijanie czytelnictwa: założenie kącika czytelniczego, wspólne głośne czytanie, dyskusje o przeczytanych książkach, konkursy czytelnicze, praca z czasopismem i gazetą.

Zasady pracy w grupie:

• Jesteśmy dla siebie mili.
          • Mówimy do siebie po imieniu.
          • Mówi jedna osoba – reszta słucha.
          • Wypowiedzi nie oceniamy i nie krytykujemy.
          • Nie śmiejmy się z drugiej osoby.
          • Każdy ma prawo w sposób kulturalny przedstawić swój punkt widzenia.
          • Pomagamy sobie wzajemnie.
          • Jesteśmy grzeczni, mówimy po cichu, nie przeszkadzamy innym.
          • Nie niszczymy cudzych prac.
          • Jesteśmy sprawiedliwi.
          • Odpowiadamy za swoją pracę.
          • Wykonujemy ustalone zadania.
          • Chętnie uczestniczymy w proponowanych zabawach.
          • Zostawiamy po sobie porządek.
          • Pamiętamy o bezpieczeństwie własnym i innych.