• Projekt "Bollwerk 42 Pamiętamy" w Naszej Szkole!

• projekt edukacyjny " Bollewerk 42 Pamiętamy"

Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu będzie realizować projekt BOLLEWERK PAMIĘTAMY pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasto Poznań Jacek Jaśkowiak

Brawurowa akcja Bollwerk była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na niemieckich okupantów w Wielkopolsce. Była to największa akcja dywersyjno-sabotażowa polskiego państwa podziemnego w Poznaniu. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r., dwunastoosobowy oddział żołnierzy plutonu lotnego Wielkopolskiego Kierownictwa Związku Odwetu ZWZ–AK pod dowództwem st. sierż. Michała Garczyka „Kuby” podpalił niemieckie magazyny żywności, broni i umundurowania znajdujące się w porcie nad Wartą. Akcja została przeprowadzona w sposób brawurowy: skonstruowano m.in. urządzenie, które spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej i pożar w jednym z magazynów. W wyniku tej udanej akcji armia niemiecka poniosła ogromne straty – magazyny były bardzo zasobne, spłonęło zaopatrzenie dla wojska niezbędne na froncie wschodnim w czasie rosyjskiej zimy: narty, buty, ciepła odzież pochodzące ze zbiórki prowadzonej niemal w całej Rzeszy o szacunkowej wartości 1,5 mln ówczesnych marek. „Bollwerk” znacząco przyczynił się do opóźnień w zaopatrzeniu wojsk niemieckich na wschodnim froncie w najbardziej dla nich newralgicznym okresie. Dywersanci nie pozostawili po sobie śladu – wszystko wyglądało na to, że pożar spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej. Mimo to poznańskie Gestapo podjęło śledztwo, które doprowadziło do ujęcia niemal wszystkich wykonawców akcji. W wyniku brutalnych przesłuchań niektórzy członkowie grupy dywersyjnej stracili życie. Ci, którzy przeżyli śledztwo zostali straceni w więzieniu przy ul. Młyńskiej bądź zamordowani w niemieckich obozach koncentracyjnych. W Poznaniu szczególnie trudno było prowadzić konspirację, dlatego odwaga tych ludzi była nie do przecenienia. Tymczasem akcja ta jest mniej znana od wielu zdecydowanie mniejszych, podobnych wydarzeń w trakcie wojny.

Źródło: IPN

• Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego

• 25 stycznia 2021 roku odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych. Etap rejonowy konkursu został przeprowadzony w formie zdalnej.

Niniejszym pragniemy poinformować, iż do etapu wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego zakwalifikowała się Milena z klasy 7.

Bardzo serdecznie gratulujemy Milenie i życzymy tytułu laureta konkursu!!!

• Szkolny Klub Sportowy w naszej szkole!

• Miło nam poinformować, że w 2021 roku w naszej szkole ponownie będą odbywały się zajęcia sportowe w ramach programu Szkolny Klub Sportowy!
            Dziękujęmy!

Logo Szkolny Klub Sportowy

• Tydzień z ochroną danych osobowych

• Zaczynamy cykl pięciu spotkań poświęconych ochronie danych osobowych. Okazją do spotkań jest  28 stycznia, kiedy obchodzimy Dzień Ochrony danych Osobowych

Tygodniowy plan dotyczący zagadnienia ochrona danych osobowych

• XVI Olimpiada Matematyczna Juniorów II stopna

• 23 stycznia 2021 roku w murach naszej szkoły odbywają się Zawody II stopnia XVI Olimpiady Matematycznej Juniorów. Gościmy w sali gimnastycznej młodzież z Poznania i okolicznych miejscowości.

Już za chwile rozpoczną zmagania z zestawem zadań matematycznych.

Trzymamy mocno kciuki również za naszych uczniów z klas 7 i 8, którzy przystępują do tego konkursu w budynku

POWODZENIA!

Liczby matematyczne

• Wytyczne MEN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych

• Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I - III wracają do nauki stacjonarnej w budynku szkolnym.

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym.

GiS i MZ opracowało zasady mające na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.