• Rok szkolny 2018/2019

• Na terenie szkoły działa Szkolny Klub Wolontariatu , który powstał w październiku 2017 r. z inicjatywy uczniów i nauczycieli naszej szkoły powstał Szkolny Klub Wolontariatu „Pomaganie jest fajne”.

Cele  Szkolnego Klubu Wolontariatu to :

• włączanie młodzieży w życie społeczności szkolnej i środowiska lokalnego;
          • tworzenie więzi miedzy uczniami, a nauczycielami;
          • zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie;
          • uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych;
          • kształtowanie postaw prospołecznych;
          • rozwijanie empatii, zrozumienia;
          • inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego;
          • kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności;
          • zachęcanie do zawierania głębokich, wartościowych przyjaźni;
          • kształtowanie umiejętności działania zespołowego;
          • budowanie twórczej atmosfery w szkole, sprzyjającej samorealizacji i poszerzaniu własnych zainteresowań;
          • współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi;
          • kultywowanie i wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego placówki;
          • dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń;
          • zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach;
          • wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;

SKW w  roku szkolnym 2018/2019 liczył 83 członków. Spotkania Klubu odbywają się cykliczni.

W ciągu rocznej działalności Klubu zrealizowane zostały następujące akcje i inicjatywy:

• Akcja charytatywna dla Antosia – kiermasz
          • WOŚP 2019 – wolontariusza puszkowi
          • Udział w zawodach podczas WOŚP i wygranie 100 tys. Złotych na szpital onkologiczny
          • Zbiórka karmy dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

W lutym tego roku zorganizowaliśmy zbiórkę karmy i innych akcesoriów dla psów i kotów z Poznania Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W zbiórkę włączyło się wielu uczniów naszej szkoły.

• Akcje ze Szkolnym Kołem PCK
          • Akcja „Góra  grosza”

W maju 201(r., zorganizowaliśmy akcję „Górę grosza”, której celem było zebranie funduszy na potrzeby podopiecznych PCK. Akcja odbyła się w formie konkursu i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy około 60kg monet.

• Pomoc w nauce

Cały rok szkolny, nasi wolontariusze pomagają młodszym kolegom i koleżankom w nauce. Pomoc ta ma charakter regularny, odbywa się po lekcjach, zazwyczaj w świetlicy szkolnej o stałej porze. Taką pomocą objętych jest wielu uczniów mających problemy w przyswajaniu wiedzy. Po rozmowach z wychowawcami, mogę stwierdzić, iż działania te skutecznie pomagają w nadrabianiu braków w nauce uczniów objętych pomocą.

Wszystkie inicjatywy SKW mają na celu zmotywowanie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, poprzez pomoc innym. Dzięki działaniom wolontarystycznym, nasi uczniowie mogą rozwijać oraz pielęgnować w sobie takie cechy jak otwartość, empatia, odwaga, odpowiedzialność oraz szacunek do innych.