• Szkoła promująca zdrowie

• Nasza szkoła realizuje program - Szkoła Promująca Zdrowie.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

O promocji zdrowia

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.

2. Etos zdrowia w szkole.

3.Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.
            Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:
            • kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
            • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom
            i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
            • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
            • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
            • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
            • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
            • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:
            - uczniowie;
            - nauczyciele;
            - rodzice;
            - inni pracownicy szkoły;
            - inne osoby ze społeczności lokalnej.

Plan Programu

Plan_szkola_promujaca2018-2019.doc

Plan_szkola_promujaca2019_-2022.doc

Raporty

1_D___Raport_z_rocznej_dzialalnosci_SZPZ_2019-.doc

• Nasze osiągnięcia

Dzięki naszej gazetce wszyscy wiemy,jakie mamy cele.

Dbamy o ciszę w szkole, w miarę możliwości.

"Zdrowe śniadanie daje moc"

Wspólnie spedzamy czas, podczas pikników szkolnych.

Ruszamy się podczas przerw :)

Dbamy o porządek naszego otoczenia.Sadzimy rośliny.

Rzucamy wyzwania dla całej społeczności szkolnej.

Łączymy pokolenia w różnych projektach :).

Każda forma ruchu jest dobra.

Higiena to podstawa i zapominać o tym, nam nie wypada.

PLAN SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W KLASACH I-VII ROK SZKOLNY 2017/2018:

Plan_szkola_promujaca2017-2018.doc

Jak można zarazić się chorobami pasożytniczymi .

Kiedy należy myć ręce - zdjęcia

Od kogo i od czego zależy to, czy będę się dobrze czuł podczas ferii, gdy będę na zimowisku? - mapa mentalna oraz ćwiczenia dramowe w oparciu o własne doświadczenia, filmy edukacyjne i piosenki.

Higiena osobista - zdjęcia

Zasady higieny osobistej w szkole, w domu, na basenie i na innych akwenach wodnych.(kwiecień)

CZYM GROŻĄ CHOROBY  "BRUDNYCH RĄK"-Jak można zarazić sie pasożytami?(marzec)

Ubieramy się stosownie do pogody (grudzień)