• Projekt "Tutor Reading"

Projekt „Tutor Reading”

„Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zamienić na godziny radości”

(Monteskiusz)

Wstęp

Nauka czytania dziecka jest procesem trudnym i długotrwałym. Uczeń musi opanować zarówno technikę czytania jak i umiejętność czytania ze zrozumieniem. Najczęstsze problemy to trudności w głośnym czytaniu i zwolnione tempo podczas cichego czytania. W wyniku tego utrudnione jest rozumienie czytanego tekstu (uczniowie czytają i nie wiedzą o czym czytają), a co się z tym wiąże pojawiają się kłopoty z rozwiązywaniem zadań, przyswajaniem wiedzy z podręczników, a także czytaniem lektur szkolnych. Problem ten jest bardzo powszechny, dlatego też niezbędne jest opracowanie sposobu jego zwalczania.

„Tutor Reading” jest projektem oznaczającym pomoc dzieciom w nauce czytania.

„Tutoring – douczanie/nauczanie dodatkowe/korepetycje – można zdefiniować jako pomoc udzielaną uczniom w sposób interaktywny, celowy i systematyczny przez ludzi nie będących profesjonalnymi nauczycielami. Najczęściej korepetycje odbywają się na zasadzie kontaktu „jeden – jeden”, czyli w parze.”[1]

Projekt „Tutor Reading” jest stosowany między innymi w Belgii. Jak wynika z różnych badań i opracowań, przynosi bardzo dobre efekty. Dzięki współpracy międzynarodowej naszej szkoły ze szkołą w Maasmechelen, w marcu 2012 r. mogliśmy zapoznać się z praktyczną stroną realizacji tego projektu.

Adresaci projektu

Są nimi uczniowie klas II – VI, czyli uczniowie pierwszego etapu edukacji, który powinien wystarczyć do opanowania czytania jako narzędzia uczenia się w dalszych etapach nauki.

Cele:

• Doskonalenie umiejętności czytania.
          • Doskonalenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu.
          • Zaciekawienie dziecka czytaniem – propagowanie czytelnictwa.
          • Kształtowanie kompetencji społecznych – „starszy brat, starsza siostra”.

Czas trwania projektu:

Wstępny czas realizacji projektu: wrzesień 2012 r. - czerwiec 2013 r.

Sposoby realizacji:

• Przedstawienie informacji na temat programu belgijskiego na posiedzeniu Rady Pedagogicznej oraz podjęcie decyzji o wprowadzeniu go w naszej szkole.
          • Wytypowanie grupy docelowej – uczniowie klas II – VI.
          • Okres cyklu regularnych spotkań to cały rok szkolny.
          • Przydział klas, ustalenie planu czytania (spotkanie 1 w tygodniu na 20 minut).
          • Dokonanie wyboru książek czytanych w ramach  projektu „Tutor Reading”: książka atrakcyjna dla czytelnika, odpowiedni poziom wybranej pozycji dostosowany do możliwości dziecka (poziomy, opatrzenie naklejkami w różnych kolorach).
          • Przygotowanie tabel, w których uczniowie odnotowują tytuł czytanej książki oraz stronę, na której skończyli czytać w trakcie każdego spotkania.
          • Zapoznanie uczniów z ich rolą i zadaniami w ramach projektu „Tutor Reading”.

Uczniowie siadają w parach – młodszy i starszy. Następnie w tabeli wklejonej do dzienniczka młodszego ucznia zostaje odnotowany tytuł książki, którą ten będzie czytał. Uczeń klasy młodszej czyta starszemu, który śledzi czytany tekst, dyskretnie koryguje ewentualne pomyłki. Następnie starszy uczeń zadaje kilka pytań na temat przeczytanego fragmentu, a młodszy udziela na nie odpowiedzi. W ten sposób uczniowie ćwiczą nie tylko technikę czytania, ale także rozumienie czytanego tekstu. Na koniec spotkania w tabeli zostaje zapisany numer strony, na której przerwano czytanie, aby było wiadomo, od którego momentu należy rozpocząć czytanie na następnym spotkaniu.

Przewidywane efekty:

• Poprawa techniki czytania.
          • Lepsze rozumienie czytanego tekstu.
          • Zwiększenie zainteresowania czytelnictwem- polubienie czytania.
          • Umiejętność współpracy uczniów z różnych grup wiekowych.
          • Odpowiedzialność i opieka uczniów starszych nad młodszymi- wzrost poczucia bezpieczeństwa

Sposoby ewaluacji:

• Przeprowadzanie testów czytania ze zrozumieniem.
          • Przeprowadzenie testów Pro-Lexia.
          • Zbadanie stanu czytelnictwa w szkole (źródło informacji: biblioteka szkolne, dane od nauczycieli).

[1] http://www.ibe.unesco.org/fileadmin/user_upload/Publications/Educational_Practices/EdPractices_5pol.pdf